• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
1. Yaşlılık Şurası 20 Şubat’ta

1. Yaşlılık Şurası 20 Şubat’ta

Ankara (CUHA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1. Yaşlılık Şurası’nın “aktif yaşlanmanın desteklenmesi” ve “yaşlı haklarının güçlendirilmesi” ana teması ile gerçekleştirileceğini duyurdu.

İlk kez yapılacak olan Yaşlılık Şurası hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

“Dünyada nüfus dinamikleri değişmektedir. Doğum hızı düşmekte, yaşam süresi uzamakta ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı giderek artmaktadır. Bu demografik dönüşüm; yaşlı refahının sosyo-ekonomik yönleri ile bir bütün olarak değerlendirilmesi ve yaşlılara yönelik politikalara hız verilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Yaşlılarımızın haklarını koruyarak; sağlıklı, üretken, toplumun içinde, bağımsız ve saygın bir yaşam geçirmelerini sağlamak temel hedefimizdir.”

Türkiye genç nüfus yapısını koruyor olmakla birlikte; yaşlı nüfus oranının gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Bugün nüfusumuzun yüzde 8,8’ini oluşturan 65 ve daha büyük yaştaki bireylerin oranının 2060 yılında yüzde 22,6’ya yükseleceğini öngörmekteyiz. Nüfusumuzun yenilenme kapasitesini korumak için nüfus politikalarımızın gözden geçirilmesi önceliklerimiz arasındadır” dedi.

Yaşlıların mevcut ve değişen ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla evde veya kurumda sunulan hizmetlerin, yalnızca yaşlıların değil, ailelerin de sorun çözme kapasitesini arttırdığını vurgulayan Bakan Selçuk, “Hükümet olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda yaşlıların bireysel haklarının güçlendirilmesi ve yeni sosyal hizmet modellerinin yaygınlaştırılması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Şura’nın içeriğine ilişkin de bilgi veren Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

“Yaşlı refahına ve yaşlılara yönelik politikalara yön vermek amacıyla düzenlediğimiz I. Yaşlılık Şûrası’nda ‘aktif yaşlanma’, ‘bakım ekonomisi’, ‘yaşlı bakım hizmetleri ve yaşam kalitesi’, ‘yaşlı dostu kentler ve yerel yönetimler’, ‘yaşlı hakları’ ve ‘yaşlılık ekonomisi’ başlıkları altında komisyon çalışmaları yürütülecek. Şura vesilesiyle yaşlılık ve yaşlanma odaklı çalışmalarıyla yaşlı refahına ve yaşlılara yönelik politikalara yön veren liderlerin, uluslararası kuruluş temsilcilerinin, akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılımları ile yaşlı nüfusun artması, yaşlı hakları ve aktif yaşlanma konularına daha vurgulu bir şekilde dikkat çekmeyi hedefliyoruz.”

‘ASIRLIK ÇINARLAR’ DA ŞURA’DA OLACAK

1.Yaşlılık Şurası kapsamında düzenlenen “Köprü: Kuşaklararası Dayanışma” Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan açılış programında verilecek. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan, yüz yaşını geçmiş, sağlıklı, aktif ve üretken yaşlılarımızın yer alacağı “Asırlık Çınarlar” ödülleri de aynı programda sahiplerini bulacak.  Şura anısına bir de hatıra ormanı oluşturulacak.

Şura ile ilgili bilgilere “www.yasliliksurasi.gov.tr” adlı web sitesinden ulaşılabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?