" /> 11. Çukurova Mobilya Fuarı Açıldı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
11. Çukurova Mobilya Fuarı Açıldı

11. Çukurova Mobilya Fuarı Açıldı

Adana (CUHA) -Adana’da 11. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı, Düzenlenen Törenle Açıldı.

TÜYAP Adana Uluslararası Kongre Merkezi’nde açılan fuara Adana Vali Vekili Mustafa Yavuz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe ve davetliler katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Adana Vali Vekili Mustafa Yavuz, bu sene üretimle birlikte ihracatında büyük oranda arttığını ve bunun önümüzdeki dönemde de devam edeceğini dile getirdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, bu sene gerçekleştirilen fuarın hem sunum hem de kalite anlamında geliştiğini vurgulayarak, “Mobilya sektörünün temsilcileri bugün en önemli konuklarımızdır. Mobilya fuarı Adana’da her gecen gün güzelleşiyor ve büyüyor. Sergi alanlarındaki özen bu yıl daha da artmış. Biz üretenin sonuna kadar destekçisiyiz. Üstelik bir de ihracat yapıyorlarsa başımızın tacı oluyorlar. Yüzde 70 oranında ihracatçı katılımı artmış ve bu çok güzel bir haber” dedi.

Türkiye’de bir döviz krizinin oldugunu aktaran Sözlü, “Mobilya üreticileri Türk ekonomisinin kahramanıdır. Hammadde alımı zorlaştı ama dövizin yükseldiğinin negatif tarafları olduğu gibi ihracatı arttırma, gereksiz ithalatı engellemek noktasında da bir avantajı var. Önümüzdeki dönemde dövizde yaşanan aleyhimize olan dalgalanmayı bir iki yıllık ciddi, disiplinli üretim artışıyla gelecek on yıllardaki ihracatımızı arttırmak üzere bir avantaj olarak kullanmamız lazım. Her gün bunun üzerinde ağlamaya, sızlamaya gerek yok. Bugünden itibaren üretimi arttırmalıyız, ihracata yüklenmeliyiz” şeklinde konuştu.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz de, Çukurova Mobilya Fuarı’nın sadece Türkiye için değil dünya içinde önemli bir fuar olduğuna dikkat çekerek, “Geçen yıl toplam 90 civarında yabancı ziyaretçimizi fuar merkezimizde ağırlamıştık. Bugün itibariyle bu sayı 160’a çıktı. Yüzde 70 oranında bir yabancı ziyaretçi artışıyla karşı karşıyayız. Sadece bu istatistik bile bu fuarımızın ne kadar önemli bir rotaya doğru oturduğunun temel göstergesidir. Lübnan, İsrail, Irak, Filistin, Umman, Ürdün, Suudi Arabistan, Özbekistan, Libya, Mısır, Kanada, Bahreyn, Sudan, Almanya, Azerbaycan, Tunus, Belçika ve Katar’dan iş insanları fuarda ağırlayacağız. Farklı ülkelerden gelen yabancı ziyaretçiyle mobilya ihracatı artacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı, katılımcılar fuarda bulunan mobilya stantlarını gezdi.

Çukurovalı mobilya üreticileri tarafından imal edilen 9 metre uzunluğundaki el yapımı koltuk dikkat çekti.

11. Çukurova Mobilya Fuarı, TÜYAP Fuar Merkezi’nde 8 Ekim’e kadar açık olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?