• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
2018 Yilinda İstanbul’a Yaklaşik 13,5 Milyon Turist Geldi

2018 Yilinda İstanbul’a Yaklaşik 13,5 Milyon Turist Geldi

İstanbul  (CUHA) – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Dünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) açılışında konuşma yaptı. Vali Yerlikaya, “2018 yılında ülkemiz ve İstanbul’umuz turizm alanında bir destan yazdı. Bu başarı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyüyen ülkemizin, hepimizin başarısıdır.” dedi.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 23. kez kapılarını açtı. TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye’nin 7 bölgesinden gelen valiler ve kaymakamlar, konsoloslar, turizm sektörünün önde gelen yerli ve yabancı temsilcileri katıldı.

“2023 İÇİN YENİ HEDEFİMİZ 70 MİLYON TURİST, 70 MİLYAR DOLAR GELİR.”

3 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek olan fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları söyledi:

“2018 yılında turist sayısında Türkiye rekorunu kırdık. Elde ettiğimiz turizm istatistikleri gösteriyor ki 46 milyon turist ve 29 milyon dolar gelir rakamlarına ulaştık. 2019 yılında erken rezervasyon verileri oldukça iyi görünüyor. 2023 için eski hedef 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdi ancak yeni hedefimiz artık 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir. Burada önemli olan 70 milyar dolarlık kısmı yakalamak. Konaklama günü ve harcaması yüksek nitelikli turiste odaklanmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili tanıtım ve reklam çalışmalarımızı yapmaya başladık.”

“İSTANBUL 2018 YILINDA TARİHİ REKOR KIRDI”

Dünyanın en büyük ilk 3 havalimanından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın önemini hatırlatan Vali Yerlikaya “Yeni havalimanı tamamlandığında, 200 milyon yolcu kapasitesiyle ilimiz ve ülkemiz turizmine yeni bir boyut kazandıracak.” dedi. 2018 yılı Türkiye ve İstanbul turizm verilerine değinen Vali Yerlikaya şunları söyledi;

“Şehrimizi 2000 Yılında 2,3 milyon turist ziyaret etmişken 2018 yılında bu rakam yaklaşık 13,5 milyona ulaştı. İstanbul 2018 yılında tarihi rekor kırdı. Turizmdeki payımız yaklaşık % 33 civarında bulunuyor. Yaklaşık 45 milyon turistin 13,5 milyonunu İstanbul ağırladı. 2018 yılında ülkemiz ve İstanbul’umuz turizm alanında bir destan yazdı. Bu başarı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyüyen ülkemizin, hepimizin başarısıdır.” şeklinde konuştu.

2017 yılında İstanbul’daki otellerin doluluk oranının % 71, ortalama konaklama ücretinin ise yaklaşık 83 Avro olduğunu belirten Vali Yerlikaya, “Turist başına harcama miktarı ise 612 Dolar dedi. Avrupa’daki bütün şehirlerde turist başına harcama tutarı en az bin dolar. Bizim turist başına harcama tutarını en az Avrupa şehirleri düzeyine çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

“GASTRONOMİ, SAĞLIK, KONGRE VE KRUVAZÖR TURİZMİNİ HEDEFLİYORUZ.”

İstanbul’da gastronomi, sağlık, kongre ve kruvazör turizmi alanları üzerinde dikkatle çalışacaklarını ifade eden Vali Yerlikaya, “Kruvazör turizminde bu yıl Sarayburnu Limanı’na şimdiden 19 kruvazör bağlantısı yapıldı. İnşallah kruvazörde eski parlak günlerimize yeniden döneceğimize inanıyoruz ve gayret gösteriyoruz.” dedi.

Çin ve Rusya’da turizmde Türkiye yılı ilan edildiğini hatırlatan Vali Yerlikaya, “Hedefimiz, Çin ve Rusya’dan gelecek turist sayısını daha da artırmak. Ortadoğu ve Avrupa menşeili turistler için cazibe merkezi olmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizin ve şehrimizin bütün zenginliklerini ön plana çıkarmak için
EMITT bizlere çok önemli fırsatlar sunuyor.” diyen Vali Yerlikaya fuarın tüm katılımcılarına başarılar diledi.

FUARA YAKLAŞIK 100 ÜLKEDEN 700 TUR OPERATÖRÜ KATILIYOR.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika kıtaları dahil 100’den fazla ülkeden 700’ü aşkın davetli tur operatörünü misafir edecek. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle birlikte Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlenen fuara dünyanın dört bir tarafından katılım olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?