" /> “24 Haziran vaatlerinin önemli kısmı 100 günlük eylem planında gerçekleştirilecek” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“24 Haziran vaatlerinin önemli kısmı 100 günlük eylem planında gerçekleştirilecek”

“24 Haziran vaatlerinin önemli kısmı 100 günlük eylem planında gerçekleştirilecek”

(MNT) – İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı Kan, A Haber canlı yayınında Toplumsal Hafıza programına konuk oldu.

Genel Başkan Yardımcısı Kavakcı, Türkiye Cumhuriyeti ilk Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleştirilecek ‘100 günlük eylem planı’ başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım politikası, medyadaki algı operasyonu ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Yeni sistemin ilk icraatlarının 100 günlük eylem planı kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlatan Kavakcı,  “Süreç içerisinde özellikle seçimlerde verilmiş sözlerin tamamlanacağını bir kısmının da hayata geçeceğini görüyoruz. 24 Haziran vaatlerinin önemli kısmı 100 günlük eylem planında gerçekleştirilecek.” dedi.

İnsan hakları odaklı politikalar

İnsan hakları odaklı politikaların yeni sistemde de öncelikler arasında olacağına dikkati çeken Kavakcı, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sunumunda gördüğümüz üzere yurt içinde ve yurt dışında uluslararası ilişkilerimize yönelik insani politikaların ortaya çıktığını görüyoruz. Filistin üzerinden yanı başımızda Suriye’deki, Irak’taki kardeşlerimizin durumundan bahsediyoruz. Yurt içine baktığımızda özellikle FETÖ hain darbe girişiminden sonra yargının ne kadar hassas bir şekilde çalıştığını gördük buna yakından şahit olduk. Yargı sisteminde davaların belirli bir süre içerisinde tamamlanması için yeni bir standart oluşturuluyor, bu bizim uluslararası alanda da elimizi güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Yargı sisteminin entegre biçimde çalışması ve davaların en kısa zamanda adil şekilde sonlandırılması için dijital haklara ağırlık verildiğini belirten Kavakcı, e-devlet başta olmak üzere dijital dönüşümün gerçekleşmesiyle bütün kamu kurumlarında bürokratik yavaşlığın da önüne geçilmesinin amaçlandığını, vatandaşların kolay hizmet alması adına dijital bir veri tabanı üzerinden bilgi alış-verişinin de sağlanacağını söyledi.

Kavakcı, kadınların ve gençlerin hakları ile ilgili hassasiyetin korunduğunu vurgulayarak, gençlerin ve kadınların daha fazla söz hakkı alması için idari mekanizmada önemli adımlar atıldığını insani açıdan da iç ve dış politikada vatandaşların hayat kalitesini yükseltecek önemli çalışmaların yapıldığını bildirdi.

“Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek AK Parti için her zaman öncelik oldu.” vurgusunu yapan Kavakcı, kanun çalışmalarının seçim nedeniyle tamamlanamadığını ayrıca çocuklara karşı cinsel istismar suçunun en ağır şekilde cezalandırılması için çalışmaların devam ettiğini aktardı.

“Türkiye eski Türkiye değil güçlü bir ülke”

ABD’nin yaptırım politikasına da değinen Kavakcı, müttefiklik ilişkisinin altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

“Avrupa Birliği ile olduğu gibi ABD ile de zaman zaman ilişkiler bitme noktasına geliyor ama NATO üyesi ve müttefik olarak ilişkilerimizi bir şekilde sürdürürüz. FETÖ elebaşının iadesi başta olmak üzere Suriye’de PYD/YPG’ye verilen destek,  Katar krizi ve Filistin tavrımız Amerika ile ciddi mana da görüş ayrılığı yaşadığımız noktalar oldu. Türkiye olarak çokta fazla mütevazı olmamamız lazım. Türkiye’nin liderliğinde Birleşmiş Milletler Sayın Devlet Başkanımızın daveti ile bir araya geldi ve 128 ülke ABD’ nin hukuk dışı kararına karşı dur diyebildi. Ülkeler arası dönem dönem ciddi fikir ayrılıkları olabiliyor bu her şey bitti anlamına gelmez fakat son süreçte iki Bakanımıza yönelik tavır uluslararası hukukun varlığını sorgulatıyor. Türkiye’de terör örgütü PKK ve FETÖ adına suç işlediği iddialarıyla yargılanmakta olan bir evangelist papaz için iki bakanımıza karşı tedbirler alınacağı ve bazı ekonomik yaptırımların uygulanacağı söyleniyor. Türkiye eski Türkiye değil güçlü bir ülke. Biz Amerika ile dostluğumuza kıymet veriyoruz. Biz hiçbir tehdide boyun eğecek değiliz hiçbir zaman değildik ama şimdi kesinlikle değiliz bu bağlamda bu sürecinde aynı vize sıkıntısında olduğu gibi belki biraz sıkıntılı olacak ama atlatılacağını düşünüyorum.”

“Dinamik huzur içerisinde çalışan bir kabinemiz var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında gerginlik yaşandığıyla ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yapıldığı özel bir televizyon kanalının algı operasyonuna dair görüşünün sorulması üzerine Kavakcı, şu cevabı verdi:

“Basın kuruluşlarının kendi görüşleri ve ideolojileri olabilir. Basın mensuplarının kutsal bir görev yaptığını düşünen, basın özgürlüğünü sonuna kadar savunan bir insanım ama bir haberi yaparken doğru yansıtmak da basın mensuplarının en büyük sorumluluğudur. Bu haber kime hizmet ediyor? Böyle dedikodularla huzursuzluk çıkartılmaya çalışılıyor. Farklı kanalları izlediğimde ‘Allah Allah sokağa çıkamayacak durumdayız herhalde’ diyorum.  Elhamdülillah dinamik huzur içerisinde çalışan bir kabinemiz var, gece gündüz çalışan milletvekillerimiz var. Bunu istemeyen ‘güçlü Türkiye olmasın’ diyen milli bir duruş sergileyemeyen insanlar da var bunlar onların küçük oyunları. Her iki bakanımız da sevdiğim çok kıymetli mesai arkadaşlarım beraber çok güzel çalıştıklarına da yakından şahidiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?