• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3. Geleneksel Turşu Festivali’ne yoğun ilgi

3. Geleneksel Turşu Festivali’ne yoğun ilgi

İstanbul (CUHA) – Turşularıyla meşhur Kemerburgaz Mahallesi’nde Eyüpsultan Belediyesi tarafından 3. Geleneksel Turşu Festivali düzenlendi.

Abdülhamithan Caddesinde Jandarma Karakolu önünde gerçekleşen festivale Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile birlikte AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Adem Koçyiğit, Eyüpsultan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sadık Tatar, muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival Cin Ali Kukla Gösterimi ve Mehter Takımı’nın konseriyle başladı.

“GÜZEL HİZMETLER VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Remzi Aydın festivalde yaptığı konuşmada; “Gerek Kemerburgazımıza gerek ilçemize çok güzel hizmetler vermeye, sizlere layık olmaya, sizlerin dualarını almaya devam ediyoruz. İnşallah devam da edeceğiz.” dedi.

“HER ŞEYİN ENGÜZELİNİ HAKEDİYORSUNUZ”

Konuşmasında Kemerburgaz’ın ve Eyüpsultan ilçesinin çok güzel bir belde olduğunu, çok güzel insanlara sahip olduğunu da vurgulayan Başkan Aydın sözlerine şöyle devam etti;

“Dolayısıyla her şeyin en güzelini hakkediyorsunuz. Bu mahallemiz geleneklerine sahip çıkan, geleneklerini yaşatan, büyüklerle büyük küçüklerle küçük olmasını bilen, vatanına, milletine aşık insanların oturduğu bir bölge.”

“GELENEKLERİMİZE SIKI SIKIYA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“Geleneklerimize sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Buradan hareketle Turşu Festivalimizi düzenledik ve bu sene de üçüncüsünü yapıyoruz. Geleneklerimizi yaşatmayı becerebilmeliyiz. Kemerburgaz turşusu bu açıdan çok önemli.

Esnafımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje çok başarılı oldu. Gerek Kemerburgazımızın tanıtımına gerek kent ekonomisinin canlanmasına çok ciddi katkısı olan bir festival. Bu kadarla da kalmıyor; sağlıklı beslenme, geleneksel Türk mutfağının tanıtılması, obezite gibi hastalıklarının önüne geçilmesi gibi konularda halkımızı bilinçlendirme anlamında da katkı sağlıyor.”

“DOLAR VE EURO’NUN TURŞUSU KURULDU”

Konuşmasında, özellikle son günlerde ülkemiz ekonomisine karşı dolar üzerinden yapılan saldırılara tepki göstermek amacıyla Kemerburgazlı turşucuların kurduğu dolar ve euro turşularından da bahseden Başkan Aydın; “Arkadaşlarımız dolar ve euro’nun da turşusunu kurmuşlar. Milli reflekslerimizi açığa çıkarma anlamında da bir etkisi olmuş. Bundan da çok memnun oldum.” şeklinde konuştu.

Ardından turşu stantlarını gezen Başkan Aydın, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

AHTAPOT TURŞUSU İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Kemerburgaz’ın meşhur turşusunun eşsiz lezzetini vatandaşlar ile buluşturan Geleneksel Kemerburgaz Turşu Festivali’nde ahtapottan karpuza, hamsiden, avokadoya kadar birçok farklı turşu türü vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde dolar ve euro turşuları kadar ahtapot turşusu da ilgi çekiyor. Vatandaşlar kendilerine ikram edilen turşu ve turşu sularının tadına baktılar.

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ KURUFASÜLYE VE PİLAV İKRAM ETTİ

Bu arada Festivalde Eyüpsultan Belediyesi tarafından vatandaşlara bin kişilik pilav ve kuru fasulye ikram edilirken turşucular da turşu suyu ve turşu ikramında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?