" /> 40 Yıllık Sınır Sorunu “Kardeşlik Çizgisi” İle Giderildi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
40 Yıllık Sınır Sorunu “Kardeşlik Çizgisi” İle Giderildi

40 Yıllık Sınır Sorunu “Kardeşlik Çizgisi” İle Giderildi

(CUHA) – Ankara’nın Çubuk ilçesinde iki mahalle arasında yaklaşık 40 yıldan beri devam eden ve bir türlü giderilemeyen sınır sorunu Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan önderliğinde “kardeşlik çizgisi” çekilerek çözüldü. 

Çubuk’un Dağkalfat köyünde oluşan büyük heyelanın ardından taşınması ve sonrasında Susuz köyü ile arasında sınır sorunu başlaması, Adliye’den, Kaymakamlığa; Belediye’ye kadar aradan geçen onlarca yılda giderilemedi.
Sorunun büyümesi ve içinden çıkılmaz hal alması üzerine devreye giren Belediye Başkanı Acehan, iki mahallenin muhtar ve dernek temsilcileri önderliğinde sorunların barışçıl yollardan giderilmesi için çalışma başlattı.
Her iki mahalle halkının da tam destek verdiği çalışmada yeni sınır “kardeşlik çizgisi” altında çekilerek mutabakat oluşturulunca, 40 yıllık tartışmalar son buldu.
Bu gelişmelerin ardından iki mahalle halkı ve yöneticilerini büyük bir etkinlikte bir araya getiren Tuncay Acehan, “bir masa etrafında iyi niyetle tamamen barışçıl ortamda çekilen yeni sınırın adını ‘kardeşlik çizgisi’ koyduk. Kurulan komisyonlarda görev alanlara, iki mahalle sakinlerine bu kardeşlik ortamı nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

Ankara’daki Emeklilere Çağrı
Acehan, hizmet odaklı çalışmalarının daha genele yayılması için de çaba içinde olduklarını dile getirerek, “Ankara’nın güzide ilçesi Çubuk’un 90 bin 63 olan nüfusunun 80 bini merkezde. Biz köylerimizin gelişmesi, hatta Ankara’dan özellikle emekli kesimin bu güzel yemyeşil doğada yaşamlarını sürdürmeleri, doğal süt, yumurta ve tarım ürünleri ile huzur içinde yaşamaları için çalışmalar yapıyoruz. Böylelikle şehirden tersine göçü başlatarak, köysel üretimi de geliştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.
Etkinlik her iki mahalle sakinlerinin konuşmaları ile son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?