" /> ABD, Filistinli Mültecilere İçin BM Teşkilatına Para Desteğini Kesti – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ABD, Filistinli Mültecilere İçin BM Teşkilatına Para Desteğini Kesti

ABD, Filistinli Mültecilere İçin BM Teşkilatına Para Desteğini Kesti

(CUHA)- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Filistinli mültecilere Filistin yönetimi ile Trump yönetimi arasındaki gerilimi daha da arttıran bir BM örgütünün desteğini kesti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın onayı ile açıklamada bulunan sözcü, alınan bu kararın, “Filistin halkına karşı kaba bir saldırı ve BM kararlarına karşı çıkma” olarak belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Birleşmiş Milletler Yardım ve İşleri Dairesi’nin (UNRWA) iş modeli ve mali uygulamalarının “yanlış bir şekilde kusurlu bir operasyon” olduğunu vurguladı.

Sözcü, “İdare, konuyu dikkatlice gözden geçirdi ve Birleşik Devletler’in UNRWA’ya fazladan katkıda bulunmayacağını belirledi”

Son açıklamada, Batı Şeria ve Gazze’deki programlar için Filistin ekonomik destek fonlarına 200 milyon dolarlık bir yeniden yönlendirme yapacağı bildirildi. Ürdün, Lübnan, Suriye ve Batı Şeria ve Gazze’deki yaklaşık 5 milyon Filistinli mülteciye hizmet desteklerin verildiğinin yapıldığı açıklamada,  çoğu, evlerinden sürülen ya da İsrail’in kurulmasına yol açan 1948 savaşından kaçan insanların torunları olduğu hatırlatıldı.

ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcıları, Filistinlilerin kötü durumunu iyileştirmek istediklerini ve İsrail-Filistin barış anlaşmasıyla ilgili müzakerelere başlamayı istediklerini, ancak Trump’ın altında, Washington, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması dahil olmak üzere Filistinlileri yabancılaştıran bir dizi eylemde bulunulduğu, bu plan uzun zamandır ABD politikasının tersine çevrilmesi ve Filistin yönetiminin, Trump’ın kıdemli danışmanı ve damadı Jared Kushner tarafından yönetilen, Washington barış çabalarını boykot etmesine yol açtığı söylendi.

ABD, Ocak ayında UNRWA’ya 60 milyon dolar gönderdi ve bu yıl için söz verilen 365 milyon dolardan, 65 milyon dolar daha mahrum bıraktı. Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rdainah yaptığı açıklamada “Böyle bir ceza, ABD’nin artık bölgede bir rolünün olmadığını ve çözümün bir parçası olmadığının gerçeğini değiştirmeyi söylendi.

Hamas ise, ABD’nin yardımları kesmesi dolayısıyla alınan kararı kınadı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “Amerikan kararı geri dönüş hakkını yok etmeyi ve Filistin halkına karşı ABD’nin tutumunu bölgede ciddi olarak tırmandığını” aktardı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ise, Almanya’nın UNRWA’ya olan katkısını artıracağını, çünkü finansman krizinin belirsizliği körükleyeceğini belirtti.

ABD ‘nin Filistinli çocuklar için ABD’den iki taraflı yardım alabilecek olan Birleşmiş Milletler, bölge hükümetleri ve uluslararası ortaklarla müzakereleri hızlandıracağını iddia edildi. UNRWA sözcüsü Chris Gunness bu ayın başlarında tarafların krizi sona erdirmek için bir anlaşmaya varamadıkları sürece UNRWA’nın desteğine ihtiyaç duyulacağını duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?