" /> Adana alışveriş sıklığını en çok artıran il oldu – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adana alışveriş sıklığını en çok artıran il oldu

Adana alışveriş sıklığını en çok artıran il oldu

22 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, sergilediği başarılı performansla 2018’in ilk yarısını yüzde42 büyüyerek kapattı. Platformun verilerine göre, yılın ilk 6 ayında alışveriş sıklığı geçen yıla kıyasla en çok artan şehir Adana oldu. GittiGidiyor, Geleceğim E-Ticaret projesi kapsamında KOBİ’lere sektörle ilgili eğitim ve avantajlar sunarak 1106 KOBİ’nin e-ticarete adım atmasını sağladı. Hedeflerinin aynı başarıyı yıl sonuna taşımak olduğunu belirten GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “Ülkemizde yeni nesil ticareti yaygınlaştırmak ve sektörü geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“6 ayda 1106 KOBİ’yi e-ticaretle tanıştırdık”
GittiGidiyor’un KOBİ’leri e-ticaret ekosistemine dâhil etmek amacıyla hayata geçirdiği Geleceğim E-Ticaret projesinin küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük avantajlar sunduğunu vurgulayan Kantarcı, şöyle devam etti: “Hem sektörün hem de Türkiye’nin büyümesi için gerekli olan enerjinin KOBİ’lerde mevcut olduğuna inanıyoruz. E-ticaret ekosistemi, klasik perakendecilerin e-ticarete katılmasıyla büyüyecek. Aynı zamanda KOBİ’lerin de bulundukları sektörlerde sağlıklı bir biçimde büyüyüp dijitalleşen dünyaya uyum sağlayabilmeleri için e-ticarete entegre olmaları büyük önem taşıyor. Bu bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz Geleceğim E-Ticaret projesi ile 2017 yılının sonunda 584 KOBİ’yi e-ticaretle buluşturmuştuk. Bu sayı Haziran 2018 itibariyle 1690’a ulaştı. Yani 2018’in ilk 6 ayında 1106 KOBİ’yi daha projemize dâhil ederek yıl sonunda ‘1500 yeni KOBİ’ hedefimizin de yüzde 70’ini şimdiden gerçekleştirmiş olduk.”

Ayda ortalama 83 milyon kez ziyaret ediliyor 
Kantarcı, 2018 Haziran itibariyle ayda ortalama 83 milyon ziyaret aldıklarını, geçen yılın aynı döneminde aylık ortalama 24 milyon olan tekil ziyaretçi sayısının 30 milyona, 19 milyon olan kayıtlı kullanıcı sayısının ise 22 milyona ulaştığını belirtti. Mobil alışverişin cazibesini her geçen gün artırdığına dikkat çeken Kantarcı, GittiGidiyor’da mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artışla toplam hacimdeki payını yüzde 50’e yükselttiğini kaydetti. Öget Kantarcı, GittiGidiyor’un toplam trafiğinin ise yüzde 75’inin mobilden geldiğini aktardı.

Yılın ilk yarısında Koton, English Home, Konyalı Saat ve Evyap gibi Türkiye’nin önde gelen markalarının GittiGidiyor’da mağaza açtığını ifade eden Kantarcı, “Büyümek, dijitalleşen dünyanın gereksinimlerine uygun şekilde gelişmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen büyük ya da küçük her perakende firması için olmazsa olmaz bir platformuz” şeklinde konuştu.

En çok aranan kelime “cep telefonu” oldu
GittiGidiyor, tüketici davranışlarıyla ilgili 2018’in ilk yarısında dikkat çeken bazı ilginç verileri de paylaştı. İşte o verilerden öne çıkanlar:

•             2018’in ilk yarısında en çok bebek bezi satıldı.
•             En çok pazartesi günleri alışveriş yapıldı.
•             Yılın ilk 6 ayında en çok alışveriş yapılan ay mart oldu.
•             3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan iller sırasıyla Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, İçel, Balıkesir, Gaziantep, Muğla ve Hatay.
•             2018’in ilk yarısında internetten alışveriş sıklığını en çok artıran şehir yüzde 30 ile Adana oldu.
•             İlk 6 ayda gün içinde GittiGidiyor’da
o             Her 20 saniyede 1 bebek şekeri,
o             Dakikada 1 cep telefonu kılıfı,
o             2 dakikada 1 kedi maması,
o             3 dakikada 1 elektrikli süpürge,
o             4 dakikada 1 televizyon,
o             5 dakikada 1 parfüm satıldı.

•             2018’in ilk yarısında GittiGidiyor’da en fazla aranan kelime cep telefonu oldu. Tüketiciler, GittiGidiyor arama çubuğuna tam 1 milyon kez “cep telefonu” yazarken, takip eden kelimeler sırasıyla “erkek spor ayakkabı”, “avize”, “bisiklet”, “TV ünitesi” ve “erkek kol saati” oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?