" /> Adana’da Ahilik Kutlamaları – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adana’da Ahilik Kutlamaları

Adana’da Ahilik Kutlamaları

Adana (CUHA)- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda ülke genelinde 31’incisi,  Adana’da ise 11’incisi kutlanacak Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı heyecanı 17 Eylül Pazartesi günü başlıyor…

Bakanlığın genelgesi doğrultusunda ülke genelinde bu yıl Adana’da 17-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, İl Kutlama Komitesi, Pazartesi günü saat 10.00’da Atatürk Parkı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulunacak. Komite, saat 11.00’de Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ı, saat 13.00’de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret edip, etkinlik hakkında bilgi verip, davette bulunacak. Komite, saat 15.00’de Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’i makamında ziyaret edecek, saat 17.00’de de daha önceki yıllarda Adana’da seçilmiş Ahiler ile yılın kalfa ve çırağı ile Ahilik İl Kutlama Komitesi Üyeleri, bando eşliğinde üstü açık araç ile şehir turu yapacaklar.

Etkinlikler 18 Eylül Salı günü saat 17.00’de Adana merkez Seyhan ilçesi Tarihi Kız Lisesi bahçesinde (Tarihi Taşköprü yanı) yapılacak kutlamalarla devam edecek.

Buradaki törenler, saygı duruşu yapılması ve bando eşliğinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayacak. Protokol konuşmalarından sonra Adana’da Yılın Ahisi’ne kaftan giydirilecek,  Yılın Kalfası ve Yılın Çırağı ile şiir, kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek. Ödül töreni sonrası misafirlere Ahi yemeği, ayran ve tatlı ikramında bulunulacak.

Yöresel halk oyunları ile Mehteran ekibinin gösterisinin ardından törene katılanlara çiçek dağıtımı yapılacak, işyerleri ziyaret edilecek, Adana Yöresi Türküleri Konseri verilecek.

Kutlamalarda, 19 Eylül Çarşamba günü saat 09.00’de Esnaf ve Sanatkarlara kahvaltı ikramı yapılacak, saat 17.00’de Adana Huzurevi ziyaret edilecek.

 SÖZÜTEK’TEN ESNAFA DAVET…

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Bakanlığın genelgesi doğrultusunda Adana Valiliği önderliğinde oluşturulan İl Kutlama Komitesi’nin çabalarıyla bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nın tüm esnaf ve sanatkârlara hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

 AHİLİK KÜLTÜRÜ TANITILACAK

Sözütek, Ahilik Haftası’nın esnaf bayramına yakışır şekilde gerçekleştirilmesi için Adana’da hizmet veren tüm esnaf ve sanatkârlar odası başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve üyelerinin duyarlı olmasını ve etkinliğe katılarak destek vermelerini istedi.

Sözütek,  “Esnafımız bayramına sahip çıkmalı, destek olmalı. Ahilik kültürünü esnaf bayramında en geniş şekilde hem anlatacak hem de tanıtacağız. Esnafımızın da, Ahilik kültürünü halka tanıtacak bu etkinliğe gönülden destek vereceğine inanıyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?