" /> Adana’nın 51 yıllık tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Şeyh Bedreddin oyununun provalarına başladı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Adana’nın 51 yıllık tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Şeyh Bedreddin oyununun provalarına başladı

Adana’nın 51 yıllık tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, Şeyh Bedreddin oyununun provalarına başladı

Adana (CUHA) -Adana’nın 51 yıllık tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, 14.yy’ın ikinci yarısı ile 15.yy’ın başlarında yaşayan Şeyh Bedreddin’in hayatını ve mücadelesini konu alan oyununun provalarına başladı.

Dost Oyuncular Tiyatro Topluluğu Yönetmeni Bülent Uz, “Geçen yıl sahneye koyduğumuz oyunda bazı sanatçıların ayrılması üzerine kadromuza yeni takviyeler yaparak Şeyh Bedreddin’i bu sezonda da seyirci ile buluşturacağız” dedi.

Bülent Uz, Şeyh Bedreddin ve oyunu hakkında, şunları söyledi:

“14.yy’ın ikinci yarısı ile 15.yy’ın başlarında yaşayan Şeyh Bedreddin Mısır’da, Konya’da ve daha nice yerlerde iyi bir eğitim almış bir düşün adamıdır. İslam inancına getirdiği farklı yorumlarla, eserlerini verdiği dönemden başlayarak, günümüze dek fikirleri tartışılmış bir isimdir. Yıldırım Bayezıd’in Timur’a yenildiği Ankara Savaşının sonunda, Timur’un bir müddet sonra çekilmesiyle Yıldırım’ın oğulları arasında başlayan taht kavgaları döneminde Şeyh Bedreddin olayı fırtına gibi esmiştir o dönemde. Tahtı kısa sürede ele geçiren Musa Çelebi Bedreddin’e hayran olmuş, reformlarıyla halkı kazanmış ama beylerini,  ulularını küstürmüştür. Kardeşi Mehmet Çelebi’nin iktidarı ele geçirmesi, Bedreddin için sonun başlangıcı olmuştur” dedi.

Şeyh Bedreddin’in doğum yeri olan Simavna kasabasının bugün Yunanistan’da Batı Trakya’da olduğunu ifade eden Uz, “Şeyh Bedrettin’in ölüm yılı 1420’dir. Ölümünden 500 yıl sonra gömüldüğü yerden çıkarılan kemikleri, 1924 yılında Türk-Yunan nüfus mübadelesi sırasında Türkiye’ye getirilmiş, 1942 yılına kadar Sultanahmet Camiinde, bu tarihten 29 Kasım 1961 tarihine kadar Topkapı Sarayında muhafaza edilmiş ve Sultan Mahmut Türbesinde toprağa verilmiştir. Bugün Aydın, İzmir, Manisa, Çanakkale ve Trakya bölgelerinde binlerce müridi bulunmaktadır. Seyircilerimiz oyunumuzda 598 yıl öncesi dönemin siyasi çalkantılarını, Şeyh Bedreddin’in muhteşem fikirlerinin ne olduğunu görecek, değerlendirecek ve yorumlayacaktır” dedi.

Uz, ilk oyunun bu sezon Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde 22 Aralık 2018 tarihinde sahneleneceğini ve daha sonra da turnelere çıkılacağını sözlerine ekledi.

Bülent Uz’un yönettiği Şeyh Bedrettin oyununda, Mehmet Yaşiru, Süheyla Yanar, Hasan Butuk, Zafer Akbaba, Erna Edis, Öznur Taş, Vahit Şahin, Mehmet Özdek, Ertuğrul Yılmaz, Ali Günden, Ümit Torun, Gökhan Kapıcı, Uğur Garip, Murat Sincar, Efe Tuluk, Emre Can Butuk, Miraç Burak Köylüoğlu, Adem Kadı, Tuna Butuk, Gülistan Eğri, Cane Karaağaç, Pınar Savcı, Deniz Özgür ve Yeliz Butuk rol alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?