• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağbaba: ‘Çiftçinin Borcunun Faizi Ana Parayı Geçti’

Ağbaba: ‘Çiftçinin Borcunun Faizi Ana Parayı Geçti’

Ankara (CUHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Çiftçilerin borçları her yıl yaklaşık yüzde 35 faizle erteleniyor. Faiz, ana parayı geçti. Ziraat Bankası da çiftçiden esirgediği parayı büyük futbol kulüplerine veriyor, çiftçiye tam doksandan gol atıyor. Çiftçiye yok, topçuya var” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası’nın üreticiye destek vermek yerine futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırmasını eleştirdi. Ağbaba, “Çiftçi faizle kıvranırken, yatağını yorganını, tarlasını, traktörünü satıp borcunu ödemeye çalışırken Ziraat Bankası, imkânlarını birilerine peşkeş çekmek için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

BORÇ ÖDEMEK İÇİN YA TRAKTÖR SATIYOR, YA DA TEFECİDEN BORÇ ALIYORLAR
Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada; “Malatya, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri, bir tarım başkenti, dünyanın kayısı başkenti. Malatya sadece kayısısıyla değil üzümüyle, ceviziyle, tütünüyle, elmasıyla, narıyla meşhur bir kent, ama AKP sayesinde Malatya yetiştirdiği ürünler kadar bu ürünleri yetiştiren çiftçilere çektirilen eziyetiyle ünlü. Malatyalı üreticiler “Hâlâ sulama sorunu çözülmedi. Hem susuzluktan hem de para etmediğinden dolayı  milyonlarca kayısı ağacı her yıl kesiliyor. Ziraat Bankasına borçlarımızı ödemek için ya traktörümüzü satıyor ya da tefecilerden para alıyoruz.” diyorlar.” İfadelerini kullandı.

ÇİFTÇİYE VERMEDİĞİ DESTEK FUTBOL KULÜPLERİNE
“Son dört yıldır kuraklık ve diğer doğal afetlerden dolayı çiftçilerin borçları her yıl yaklaşık yüzde 35 faizle erteleniyor” diyerek konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “ Faiz, ana parayı geçti, borç limiti dolan çiftçi Ziraat Bankasından ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden faydalanamıyor. Köylülerin, çiftçilerin derdine derman olmak için, zor günlerinde sığınmaları için kurulan Ziraat Bankası ne yapıyor? AKP’nin desteğiyle futbol kulüplerine 14,5 milyar lira borç veriyor. Çiftçiden esirgediği ödemeyi büyük futbol kulüplerine veriyor yani çiftçiye tam doksandan gol atıyor. Çiftçiye yok, topçuya var” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLER ‘VALLAHİ SİZİN YATACAĞINIZ YER YOK’ DİYOR
Veli Ağbaba, “Defalarca bu kürsüden haykırmamıza rağmen çiftçilerin Ziraat Bankasına olan borçları ertelenebilmiş değil. Ziraat Bankası havuz medyasına ve futbol kulüplerine kredi vermekten başka bir iş yapmıyor. Çiftçi faizle kıvranırken, yatağını yorganını, tarlasını, traktörünü satıp borcunu ödemeye çalışırken Ziraat Bankası, imkânlarını birilerine peşkeş çekmek için kullanıyor. Topçuya var, popçuya var, yandaşa var; çiftçiye yok. Üreticiler ” AKP, vallahi sizin yatacak yeriniz yok.” diyorlar.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?