• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AK Parti Meclis Üyesi Adayları İçin İnceleme ve Onaylama Komisyonları Kurdu

AK Parti Meclis Üyesi Adayları İçin İnceleme ve Onaylama Komisyonları Kurdu

Ankara (CUHA) – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, meclis üyesi aday listesine son şeklini vermek üzere 30 İnceleme ve Onaylama Komisyonu’nun kurulduğunu bildirdi.

Bugünlerde meclis üyelerinin belirlenme sürecini işlettiklerini belirten Yavuz, geçen sene bu çalışmaların 6 komisyonla gerçekleştirildiğini ifade etti. Yavuz, “Meclis üyesi aday listesine son halini vermek üzere 30 İnceleme ve Onaylama Komisyonu kuruldu. Ankara ve İstanbul’da Cumhurbaşkanımız bizzat refakat edecek, onun başkanlığında yürütülecek. İzmir’de ayrı çalışılacak”  diye konuştu.

Yavuz, 28 komisyonun başkanlarını belirlediklerini, bu konuda sabah ilk toplantıyı yaptıklarını dile getirdi. İnceleme ve Onaylama Komisyonlarının yarından itibaren illere gideceğini aktaran Yavuz, şunları kaydetti:

“Geçen dönemden farklı olarak, bu sefer genel merkeze illeri çağırmıyoruz. Komisyonlar, bizzat illere giderek, ilde o çalışmaları gerçekleştirecekler. Komisyon başkanlıklarını MYK üyeleri başta olmak üzere MKYK’dan üye arkadaşlarımız yapacak. Onların üyeleri de Kadın Kolları MKYK ve Gençlik Kolları MKYK’dan birer kişi olacak. Toplam üç kişiden ibaret komisyonlar bu işi gerçekleştirecek. 13 Şubat’ta bitirmiş olacağız. 14 Şubat akşamına kadar bütün bu çalışmaların sonucu bize teslim edilecek. Biz de 15 Şubat’ta koordinatör arkadaşlarımızla toplantı yapmak suretiyle, illerde tespit edilmiş olan listeleri seçim kurullarına peyderpey vermeye başlayacağız. 16 Şubat itibarıyla bu listeleri vermeye başlayacağız.”

İnceleme ve Onaylama Komisyonunun, ilin hazırlamış olduğu çalışma üzerinde yeniden çalışacağını kaydeden Yavuz, adaylarla yeniden mülakatın da söz konusu olabileceğini belirtti.

“BUGÜNE KADAR 39 BİN KİŞİ BAŞVURDU”

Belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliği adaylığına bugüne kadar 39 bin kişinin başvurduğunu anlatan Yavuz, geçen seçimlerde müracaat sayısının 19 bin olduğunu, şimdiki rakamlarla bile geçen dönemin iki katını geçtiklerini vurguladı. Başvuranlardan 5 bininin kadın, 3 bininin genç, bine yakının engelli olduğu bilgisini veren Yavuz, meclis üyeliği adaylığı için başvuruların listeler kesinleşinceye kadar devam edeceğini belirtti. Gerekli başvuruyu yapmış ve ücretini yatırmış, ancak il başkanlığına giderek onaylamamış adayların da bulunduğunu söyleyen Yavuz, bu adaylarla birlikte sayının 40 bini aştığını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?