" /> AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten yerelde ittifak açıklaması – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten yerelde ittifak açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten yerelde ittifak açıklaması

Ankara (CUHA) – AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, bir gazetecinin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlere yönelik ittifakaçıklamalarını hatırlatarak, bu çerçevede alınan bir karar olup olmadığını ve bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin bir araya gelip gelmeyeceklerine yönelik sorusu üzerine, Cumhur İttifakı’nın ilkelerine bağlılıklarını sürdürdüklerini kaydetti.

Vatandaştan da olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Çelik, “Cumhur İttifakı geçen dönemde son derece önemli Türk siyasetine kazanımlar getirmiştir, bundan sonrasında da aynı kazanımları devam ettireceğine bir kuşkumuz yoktur. Dolayısıyla Cumhur İttifakı’nın ilkelerine bağlılığımız sürmektedir.” dedi.

Çelik, olası Erdoğan ve Bahçeli görüşmesine ilişkin de “Sayın Bahçeli ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasındaki görüşmeler son derece verimli ve kendi dinamiği içerisinde süren görüşmelerdir. Dolayısıyla Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli’nin takvimine göre bu görüşmeler zaten sürmektedir. Bugünlerde yeni bir görüşme olur mu? Her an olabilir, bu mümkündür. İstişare için bir araya gelinebilir. Bununla ilgili kendi takvimlerine göre, liderlerin takvimine göre karar verilmektedir. Şu anda verilmiş somut bir karar yok.” diye konuştu.

İttifak konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişik açıklamalar yapılıyor, o da şu; bir ittifakın sürmesi başka bir şeydir, yerel seçimlerde bu ittifakın nasıl olacağına dair öne sürülen fikirler başka şeydir. Bu açıdan baktığımızda ittifakın sürdüğünü açık net bir şekilde vurguluyoruz, bu ittifaka önem verdiğimizi açık net bir şekilde vurguluyoruz ama yerel seçimlere dönük olarak ‘şu mekanizmaya karar verdik, bu mekanizmaya karar verdik, şu yöntemle bir ittifak yapacağız, şu tarzla, şu siyasi sitille bunu gerçekleştireceğiz’ ya da ‘şöyle bir mekanizma kurduk’ diyebileceğimiz bir durumda değilim. Bu ancak Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın ve Sayın Bahçeli’nin bir araya gelmesiyle birlikte şekillenecek bir süreçtir.”

Bu konuda partilerinin geleneklerinin açık olduğunu anlatan Çelik, “Genel Başkanımız bu konuları partinin yetkili kurullarında tartışmaktadır, gereken tekliflerle ilgili olgunlaşılmaktadır, sonra bir araya gelindiğinde bunlar değerlendirilmektedir ve nihai bir karar verilmektedir. Dolayısıyla liderlerin bir araya gelmesiyle ilgili olarak, her an mümkündür diyebilirim.” dedi.

Cumhur İttifakı’na verdikleri değerin ve bağlılıklarının sürdüğüne dikkati çeken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, şöyle devam etti:

“Ama bu yerel seçimlerde önümüzdeki günlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşecektir ile ilgili verilmiş bir karar yoktur, daha çok kamuoyuna yansıyanlar birer fikir jimnastiği düzeyindedir, resmi görüşümüz bu çerçevededir.”

MHP’nin yerel seçimlerde 30 büyükşehirde ittifak açıklamasına ilişkin soru üzerine Çelik, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği konusunda verilen bir karar olmadığını belirtti.

Çelik, bu konunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bir araya gelmesiyle başlayacak süreç içerisinde konuşulacağını ifade etti.

MHP’nin af teklifini de değerlendiren Çelik, “Bu somut af tartışmalarıyla ilgili daha önce açıkladığımın dışında yeni bir değerlendirmemiz yok. Dolayısıyla daha önce açıkladığımız siyasi görüşümüzü, pozisyonumuzu ve değerlendirmemizi aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık bu konuyu.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?