" /> Aksaray’da 2’nci Kılıçarslan Temalı 33. Ihlara Kültür ve Spor Festivali – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Aksaray’da 2’nci Kılıçarslan Temalı 33. Ihlara Kültür ve Spor Festivali

Aksaray’da 2’nci Kılıçarslan Temalı 33. Ihlara Kültür ve Spor Festivali

Aksaray (CUHA)- Geleneksel Türk sporlarını halka tanıtmak için 33’üncüsü düzenlenen Ihlara Kültür ve Spor Festivalinin 2. Kılıçaslan’a ithafen düzenlenmesi için Aksaray Belediyesi hazırlıklara başladı.

Aksaray Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan festival 17 Eylül’de başlayacak ve 23 Eylül tarihinde Kılıçaslan parkında sonlandırılacak.

Tarih severlerin tarihi bir yolculuğa çıkacağı festivalde oba ve sultan çadırının kurulması ve Aksaray’ın manevi büyüklerinin tanıtılması için de dervişler otağının kurulması planlanıyor. 2’nci Kılaçarslan temalı festivalde Türk Kültürünün tanıtılmasının yanında Türk sporlarından atlı okçuluk, atlı cirit ve geleneksel cirit gibi geleneksel Türk sporları yeniden hayat bulacak.

Türk kültür ve sporlarının gün yüzüne çıkartılmasında öncülük eden Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan’a verdiği destek için teşekkür eden Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı festival ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Millet olmak yıllara dayalı bir birikim gerektiriyor. Ne mutlu biz millet olarak bu birikimin sahibi, kültürün değerini bilen büyük bir medeniyet ve mirasın sahibiyiz. Ata mirası olan bu kültürü koruyup kollamak herkesin ortak vazifesi olduğunu düşünüyorum. Bizler Aksaray Belediyesi olarak Türk Kültür ve medeniyetinin genç nesillere aktarmanın gayreti içerisinde olduk ve olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Aksaray da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Geleneksel sporlarımızın yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması, çocuklarımızın bu sporları öğrenmesi ve bu kültürün devam etmesi için 2. Kılıçaslan temalı 33. Ihlara Kültür ve Spor festivalini gerçekleştiriyoruz. Bu cennet vatanın örf, adet, kültür ve geleneklerini gelecek nesillere aktarmada bizlere sundukları büyük destekten ötürü dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan ve ekibine teşekkür ediyorum. Aksaray başta olmak üzere çeşitli illerimizden tüm vatandaşlarımızı birbirinden güzel etkinlikleri izlemek için festivalimize davet ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
aksaray haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?