" /> Alevi Toplumundan Soner Çetin’e Tam Destek – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alevi Toplumundan Soner Çetin’e Tam Destek

Alevi Toplumundan Soner Çetin’e Tam Destek

Adana (CUHA) – Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Arap Alevileri kurumları ve Anadolu Alevi kurumlarından oluşan Alevi Platformu ile geçtiğimiz gün bir araya geldi. Son günlerde ortaya atılan asılsız iddialarla ilgili olarak platform başkanlarına detaylı açıklamada bulunan Başkan Soner Çetin’e Alevi Platformu’nun tüm başkanlarından tam destek geldi. Çetin, “Ben bu toplumun her zaman emrinde oldum. Belediye başkanı olmadan da emrindeydim şimdi de emrindeyim ve sonrasında da böyle olacak. Beni canlardan hiç kimse ayıramaz. Hiç kimse aramıza giremez” derken Tüm Alevi kurum başkanları son günlerde ortaya atılan asılsız iddialara asla ihtimal vermediklerini ve Başkan Çetin’in yanında olduklarını ifade ederek; “Soner Çetin’in mutlaka ve her daim yanınızdayız. Biriz, beraberiz. Beraber bu yolu devamlı yürüyeceğiz”  dediler.

“BU RAPORU KABUL ETMİYOR, LANETLİYORUM”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, son günlerde ortaya atılan asılsız iddialar ve yaratılmaya çalışılan algı oyunlarının üzerine Arap Alevileri kurumları ve Anadolu Alevi kurumlarından oluşan Alevi Platformu ile akşam yemeğinde buluştu. Platform Başkanlarının böyle bir açıklamaya gerek görmediklerini ve “Biz seni biliyoruz” dediklerini ifade eden Başkan Soner Çetin, “Böyle bir açıklama yapmana gerek yok denildi. Ancak bizler aileyiz. Ben sizin kardeşinizim. Kafalarda soru işareti kalsın istemedim” dedi. Yaşanan olaylarla ilgili detaylı bir şekilde açıklamada bulunan Çetin, “Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in yüzde 52.2 ile açık ara önde göründüğü yazılmış. Meğer internet sitesinde bu anketin yorumunu da yazmışlar. Normalde biz de dönem dönem kamuoyu araştırmaları yaptırıyoruz ve bu araştırmaların sadece tabloları paylaşılır. Yorum kısmı anketi yapan şirkette kalır. Ben sadece birinci çıktığım bir anketi yayınlatmışım. Birinci çıktığım bir araştırmayı kamuoyuyla paylaşmam kadar doğal bir şey var mı? Benim ağzımdan çıkan herhangi bir ırkçı söylem yok.  Ne biz böyle bir ırkçı söylemi servis etmişiz ne de sosyal medyada paylaşmışız. Ben bırakın bunu paylaşmayı; bunun duyulmaması, görülmemesi için elimden geleni yapardım. Ben böyle bir raporu kabul etmiyorum, sonuna kadar karşı çıkıyor ve lanetliyorum.. Bunu sizler bilirsiniz. Siz bizim canımızsınız.” diye konuştu.

“ALEVİ OLSAM BELKİ DE BU TOPLUMA BU KADAR HİZMET ETMEZDİM”

Alevi canlara gönülden bağlı olduğunu ve kendini Alevi toplumunun bir parçası olarak gördüğünü aktaran Başkan Soner Çetin, “Ben bunu gurur duyarak söylüyorum. Türkiye’nin en büyük Cemevleri’nden bir tanesini sizlere söz verdiğim gibi 7 ayda tamamlayarak açan bir belediye başkanıyım. Bununla yetinmeyip Karahan Köyü’ne bir Cemevi açmışım. Bununla DA yetinmeyip ilçe sınırları içerisinde olmamasına rağmen Nacarlı Köyü Yüreğir’e bağlıdır. Orada yarım yamalak duran Cemevi’ni tamamlamış, her türlü ihtiyacını karşılamış, katkıda bulunmuşum. Cemevleri’nin ibadethane olması konusunda Türkiye’de belki de ilk defa Belediye Meclisi’nde karar aldırıp, Cemevi’mizin tüm ihtiyaçlarını başından sonuna karşılamışım. Her Muharrem Ayı’nda sizlerle birlikte iftarını açan bir kardeşinizim ben. Her Aşure etkinliğinde çıkıp yüreğimden gelen sözlerle size hitap eden, belki de birçok dedenizin boynuma sarılıp gözlerinden birkaç damla yaş dökmesine neden olan bir kardeşinizim. Kendimi kesinlikle Alevi toplumunun bir parçası olarak görmüşüm. Kendini Nusayri ve Arap toplumunun bir parçası olarak gören bir kardeşinizim. Kamuoyunda Alevi ve Nusayri olarak bilinen bir arkadaşınızım. Beni herkes Arap Alevisi veya Anadolu Bektaşi Alevisi zannediyorlardı. Bunun da bir temeli var, nedeni var. En yakın arkadaşlarım hep Arap ve Alevi kesimindendir. Alevi olsam belki de bu topluma bu kadar hizmet edemezdim. Arap ve Alevi olsam belki de bu toplum beni bu kadar sevmezdi ve bu kadar benimsemezdi. Gözbebeğim, ilk gözağrım kızımı bir alevi gencine emanet etmişim. Bir Allah’ın kulu hayatım boyunca bu konuda bir yanlış yaptığımı söyleyemez. Ben biliyorum ki sizler buna ihtimal vermediniz. Sizlerle el eleyiz, omuz omuzayız. Ben bu toplumun her zaman emrinde oldum. Belediye başkanı olmadan da emrindeydim şimdi de emrindeyim ve sonrasında da böyle olacak. Beni canlardan hiç kimse ayıramaz. Hiç kimse aramıza giremez” ifadelerini kullandı.

“SONER ÇETİN’İN MUTLAKA VE HER DAİM YANINDAYIZ”

Alevi Platformu Başkanlarıyla birlik ve beraberlik mesajları veren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kimse Cumhuriyet Halk Partisi’ni karıştırmaya çalışmasın ve beyhude çabalardan vazgeçsin. Çünkü biz biriz ve beraberiz. Adana çok önemli bir ilimiz. Bizim hem partililerimizin hem yol arkadaşlarımızın hem de canlarımızın sorunlarını çözebilmek için Büyükşehir’i CHP’ye kazandırmamız gerekiyor. Biz bu bilinçle hareket ediyoruz” şeklinde konuştu. Söz alan Alevi Bektaşi Platformu üyeleri, “Soner Çetin’in mutlaka ve her daim yanınızdayız. Biriz, beraberiz. Beraber bu yolu devamlı yürüyeceğiz” dediler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?