• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Arjantin IMF’den 50 Milyar Dolar Kredi İstedi

Arjantin IMF’den 50 Milyar Dolar Kredi İstedi

(CUHA)- Arjantin hükümeti beklenmedik bir şekilde, artan ekonomik kriz nedeniyle IMF’den 50 milyar dolarlık bir kredi istedi.

Başkan Mauricio Macri, Arjantin ekonomisine güveni yeniden sağlamak için tasarlandığını söyledi. Arjantinli pezosu bu yılki değerinin %40’ından fazlasını ABD doları karşısında kaybetti ve enflasyonun arttığını söyledi

Arjantin ağır devlet borçlarını ödeyebilir mi diye, yatırımcılar endişe duyuyorlar. IMF kurtarma sürecini hızlandırma kararının arttığını belirtiliyor.

Mayıs ayında kredi şartları kabul edildiğinde, Başkan Macri ekonominin iyileşmesini beklediğini ve parayı kullanmayı planladıklarını söyledi.

Dünyanın en yüksek faiz oranları ve IMF’den gelen destek yatırımcıları rahatlatmayı başaramadı. Arjantinli pezosu yatırımcı endişelerini karşılama girişimlerine rağmen hala değer kaybediyor.

Türkiye ve Brezilya gibi diğer yükselen pazarlar da bu yıl para birimlerinin değer kaybından muzdarip, ancak Arjantin’in durumu özellikle zor.

Ülke, G20 ülkeleri arasında en yüksek olan enflasyonu düşüremedi. Ve hükümet IMF’ye söz verdiği ve çoğu kamu harcamalarını ve borçlarını azaltmayı amaçlayan ekonomik reformları yürürlüğe koymakta kararlı.

Başkan Macri, ekonomiyi canlandırma sözü olarak seçildi, ancak bugüne kadar çok az ilerleme kaydedildi. Birçok mal ve hizmetin fiyatları hala ABD dolarına yakın bir ilişki içerdiğinden, günlük hayat Arjantinliler için daha pahalı hale geliyor. Spiral enflasyon ve kamu harcamalarındaki kesintilerin birleşimi, ücretlerin çoğu insanı daha fakir hale getirerek, fiyatlara ayak uydurmadığı anlamına geliyor.

Macri televizyonda yayınlanan bir konuşmasında, “Geçen hafta piyasalarda, özellikle 2019’daki finansman kapasitemiz üzerinde güven eksikliği konusunda yeni ifadeler gördük” dedi.

“Uluslararası Para Fonu’na, önümüzdeki yıl mali programa uyumu garanti etmek için gerekli bütün fonları avanslama konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı. Yetkili, hükümet borçlanmasına yeniden başlanması için daha fazla tedbirin harekete eşlik edeceğini de sözlerine ekledi. Macri’nin IMF’den Mayıs ayında yardım istemesine karar vermesi ülkesindeki birçok kişi tarafından eleştirildi. IMF, Arjantin’de çok seviliyor ve fişi çektikten ve mali desteği reddettikten sonra ülkenin 2001 ekonomik çöküşünden sorumlusu olarak görünüyor. Ülkenin muhalefetinde, Macri’nin ekonomik kriz için sermaye kontrollerinin sona ermesi ve sosyal programlara kesintiler de dahil olmak üzere merkez sağ politikaları sorumlu tutuluyor.

Yıllardır ekonomik sorunlardan muzdarip olan Arjantin, para birimi tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşması üzerine Mayıs ayında IMF’den yardım istedi. Ülke çift haneli enflasyonunu ele almaya karar verdi ve anlaşmanın bir parçası olarak kamu harcamalarını azalttı.

IMF’den Christine Lagarde, planın Arjantin hükümeti tarafından tasarlandığını ve “Tüm Arjantinlerin yararına ekonomiyi güçlendirmeyi hedeflediğini” söyledi.

Bakan, “Piyasa güvencesini artıracak ve yetkililerin uzun zamandır var olan bir dizi savunmasızlığı ele almalarına olanak tanıyacak mali desteğimizi sağlayarak bu çabaya katkıda bulunabileceğimizden memnuniyet duyuyorum” dedi.

2001’de Arjantin hükümeti borçlarını ödedi ve bankacılık sistemini büyük ölçüde felç oldu. Arjantinliler üzerindeki etki yıkıcıydı, çoğu insan refahını çabucak gözden kaçırıyordu. Bunu yaşayanlar, bankalarda bir koşuyu önlemek için geri çekilen hükümet kısıtlamalarından geri dönmekten korkuyorlar.

Bir yıl boyunca süren kısıtlamalar altında, insanlar hesaplarından para çekemezdi ve sıradan Arjantinliler için hayatı zorlaştırabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?