• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Koca: Şehir Hastanelerimizi Bölgenin Sağlık Üssü Olarak Konumlandırmak İstiyoruz

Bakan Koca: Şehir Hastanelerimizi Bölgenin Sağlık Üssü Olarak Konumlandırmak İstiyoruz

Eskişehir (CUHA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de açılan 9 şehir hastanesinden birinin Eskişehir’de olduğunu ve hastanenin kısa sürede yüzde 82,2 doluluk oranına ulaştığını belirterek, “Biz şehir hastanelerimizi bölgenin sağlık üssü olarak konumlandırmak istiyoruz” dedi.

Bir dizi program için Eskişehir’de bulunan Bakan Koca, Vali Özdemir Çakacak’ı ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koca, sağlıkta şiddet konusunun önlenmesi hakkında yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti. Koca, şunları kaydetti:

“Sağlıkta şiddet konusu hiçbir zaman gündemimizde olmasını istemediğimiz bir konu. Hiçbir kişiye yapılan şiddetin tasvip edilebilirliği mümkün olmadığını biliyoruz. Bu çerçeve de bir düzenleme yapılmıştı. Bu kapsamda uygulamanın önü açıldı. İçişleri ve Adalet Bakanlığının önümüzdeki günlerde, uygulamada bir takım olabilecek yaklaşımları daha netleştirmek üzere bir genelge hazırlığı içinde olduklarını biliyoruz. Bunun dışında özellikle cezaların ötelendiğine dair, paraya çevrilmesine dair genelde bir uygulama yapıldığını biliyoruz. Bu çerçevede Adalet Bakanlığı tarafından Türk Ceza Kanunu’nda da yeni bir düzenleme var. Sadece sağlıkta şiddet değil, genel şiddet, hırsızlık ve gasp gibi benzeri suçlarda 2 yıldan daha az ceza alındığında mahkumiyetin olabilirliği ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma önümüzdeki aylarda gündeme gelmiş olur. Bakanlar Kurulu’nda bununla ilgili bir sunum yapıldı. Mecliste kanunlaşma sürecini tamamlarsa bu şiddet hadisesinin genel olarak toplumda bir kanuni olarak tamamlanabileceğini düşünüyoruz. Elbette asayiş ve benzeri yaklaşımlar en son düşünülmeli. Esas bizim yapmamız gereken hekim ve hastanın birbirine güven duyduğu ortamı oluşturabilmek. Karşılıklı güven içerisinde sağlık hizmetini sunabilir olduğumuz bir ortam hedefliyoruz.”

“ŞEHİR HASTANESİ YÜZDE 82,2 DOLULUK ORANINA ULAŞTI”

Bakan Koca, açıklamalarının ardından Eskişehir Şehir Hastanesindeki ambulans teslim törenine katıldı. Türkiye’de açılan 9 şehir hastanesinden birinin Eskişehir’de olduğunu kaydeden Koca, hastanenin kısa sürede yüzde 82,2 doluluk oranına ulaştığını belirtti. Şehir hastanelerini bölgelerin sağlık üssü olarak planladıklarını anlatan Koca, “Bugüne kadar açılan 9 şehir hastanesinden biri olan Eskişehir Şehir Hastanesi’nin toplam yatak sayısı 1048, kapalı alanı 333 bin metrekare ve 35 ameliyathanesi mevcut. Açıldığından bu yana hasta sayısı sürekli artıyor, en son geçen ay 170 bin hasta sayısına ulaştığını söylemek istiyorum. Biz şehir hastanelerimizi bölgenin sağlık üssü olarak konumlandırmak istiyoruz. Yani hastanın bütün hizmetinin en son noktada yapılabilir olduğu, başka bir yere sevk edilmeyen bir konumlandırmayla bundan sonraki süreçte şekillendirelim istiyoruz” dedi.

Türkiye’deki ambulans sayısının 4 bin 910’a çıktığını aktaran Bakan Koca, “Ambulans sayımız biliyorsunuz 632’den bu süreçte 4 bin 910’a çıktı. Biz yakın dönemde ihalesi yapılarak teslimi yapılmış olan 800 tane ambulans temin ettik. Bu 800 ambulansın yarısı da 4×4 olmak üzere olmak üzere planlandı. Bugün ise ilk partinin Eskişehir’e verildiği 10 tane ambulansın teslimini yapıyoruz. Devamında da 6 tane daha gelecek. Yılın ikinci yarısında da kalan parti ile ilgili yine Eskişehir’e ambulans vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?