• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Koca: “Sigara ile Mücadelemizi Kararlılıkla Devam Ettiriyoruz”

Bakan Koca: “Sigara ile Mücadelemizi Kararlılıkla Devam Ettiriyoruz”

Sakarya (CUHA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sigara ile mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Logo yerine sadece yüzde 5’lik ismin olduğu sigara paketi uygulamasına Temmuz ayından itibaren geçmiş olacağız” dedi.

Koca, Sakarya ziyaretinde ambulans teslim töreni ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi’nin açılışına katıldı. Yapımı devam eden Yeni Doğum Evi’nde incelemelerde bulundu.

Koca, basın mensuplarının Resmi Gazete’de yayımlanan “Sigara paketlerinde yeni dönem” düzenlemesi ile ilgili şunları söyledi:

“Sigara ile mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Tarım Bakanlığımız ile işbirliği içindeyiz. Burada temel amaç, kanunda özellikle belirtilen, tanıtım boyutunu da önlemeye alan özellikle internet ortamı ve sosyal medyada tanıtımın, reklamın da artık yasak kapsamına girdiği kanuni düzenlemeydi. Bununla birlikte tek tip sigara uygulamasına geçmeyi öngören bir kanun çalışmasıydı. Tek tip sigarada yüzde 85 oranında daha çok uyarıcı bilgilerin yer aldığı, sadece yüzde 5’ine logonun değil markanın puntolarına kadar yönetmelikte tarifi yapıldı. Benzer ülkelerde de son 4 yıldır uygulamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada temelde yapılmak istenen cezbediciliği devre dışı bırakmak. Sigara aynı zamanda bir reklam panosu. Biz bu anlamda uyarıcı yaklaşımlarla markanın da bağımlılık unsuru olduğunu biliyoruz. O nedenle logo yerine sadece yüzde 5’lik ismin olduğu sigara paketi uygulamasına Temmuz ayından itibaren geçmiş olacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?