" /> Bakan Kurum: “5 Yılda 1,5 Milyon Konutu Dönüştüreceğiz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Kurum: “5 Yılda 1,5 Milyon Konutu Dönüştüreceğiz”

Bakan Kurum: “5 Yılda 1,5 Milyon Konutu Dönüştüreceğiz”

İstanbul (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Hedefimiz, 20 yılda ülkemizde dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi ve vatandaşlarımızın daha güvenli, sağlam konutlarda oturmasıdır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kasımpaşa Kızılay Meydanı’nda gerçekleştirilen 67 şehirde 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut hamlesinin başladığı törene katıldı. Törende konuşan Kurum, bugün çok sayıda projeyi açacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“İçerisinde çok sayıda donatı inşaatının bulunduğu 53 bin konutu, alt ve orta gelir grubu vatandaşa bu törenle birlikte teslim edeceğiz. İstanbul’da ve tüm Türkiye’de, 67 ilimizde, 50 bin sosyal konut uygulamasını, talep toplamasını bugün başlatacağız. Sadece İstanbul’umuzda 6 bin 300 tane sosyal konut yapacağız.”

TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar şehirlerin alt ve üst yapısını, sosyal donatıları inşa etme açısından çok sayıda proje geliştirdiklerini ifade eden Kurum, şehirlerin 50-100 yılını planlarken, içerisinde yeşil alanların, mahalle kültürünün ve yatay mimari gibi unsurların bulunduğu kentler inşa etmek istediklerini örnek uydu kentler inşa ederek bu unsurların tüm kente yayılmasını istediklerini söyledi.

Kurum, 81 il valiliğine gönderdikleri genelgeyle riskli alanların ve binaların 3 ay içerisinde tespit edilmesini istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“3 ay içinde tespit edip bunları bize bildireceksiniz ve acil, öncelikli alanlardan başlamak suretiyle tüm şehirdeki kentsel dönüşümü yapacağız. Bu dönüşümü yaparken hedefimiz yılda 300 bin konut dönüşümü yapmak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Hedefimiz, 20 yılda ülkemizde dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi ve vatandaşlarımızın daha güvenli, sağlam konutlarda oturmasıdır. Bununla ilgili 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10-15’ini biz Bakanlık olarak TOKİ eliyle yürüteceğiz.”

Kentsel dönüşümde vatandaşa verilecek desteklere değinen Kurum, dönüşümü tüm şehirlere yayacaklarını söyledi.

“PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 70 DÜŞTÜ”

Kurum, şu an nüfusun yüzde 88’ine atık su arıtma hizmeti verdiklerini, bunun şehirler bazında değişebildiğini, hedeflerinin, “2023’te tüm nüfusa atık su arıtma hizmeti vermek” olduğunu söyledi.

Sıfır atık projelerine değinen Kurum, bugün 14 bin kamu kurum ve kuruluşunda projenin uygulanmaya başlandığını bildirdi. Kurum, plastik poşetlerin 1 Ocak’tan itibaren ücretli olduğunu hatırlatarak, “Bugün yüzde 70 azalma görüldü. Hedefimiz, plastik poşet kullanım sayısını 2023’e geldiğimizde yüzde 90 azaltmak. Böylelikle çevremizi ve doğamızı korumuş olacağız” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?