• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Kurum, 81 İlin Belediye Başkanını Göreve Davet Etti

Bakan Kurum, 81 İlin Belediye Başkanını Göreve Davet Etti

Sivas (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, döviz artışını gerekçe göstererek fahiş fiyat artışı yapanlara karşı 81 ilin belediye başkanını göreve davet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için gittiği Sivas’ta, Valilik ziyareti sırasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemde Türkiye’nin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, döviz ve petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte bazı esnafların fahiş fiyat artışında bulunduğunu söyledi. Söz konusu durumu önlemek amacıyla bir genelge yayımladıklarını açıklayan Kurum, 81 ilin belediye başkanının göreve davet edildiğini kaydetti. Bakan Kurum, “Marketlerde, pazarlarda, olması gerektiğinden fazla fiyat artışı gözlemledik. İçişleri Bakanlığımız Valiliklerimize bir genelge gönderdi. Bir gün önce de biz belediye başkanlarımıza bir genelge gönderdik. Bu fahiş fiyat artışlarından dolayı tüm belediye başkanlarımızı göreve davet ettik.  Sizlerin huzurunda da bir kez daha kendilerine çağrıda bulunmak istiyorum. Gereksiz fiyat artışı yapan kim varsa, stok yapan kim varsa bunların tespit edilmesi görevini kendilerine verdik. Bu görevi sahada zabıtalarımız eliyle yapacaklar. Pazarlar, marketler tüm esnaf bu konuda denetlenecek. Gerçek fiyat artışı yoksa bununla ilgili her türlü cezai işlemi yapacağımızı bir kez daha belirtmek isterim” açıklamalarında bulundu.

Daha sonra Sivas Belediyesi’ni ziyaret eden Kurum, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AK Parti Hükümetleri döneminde Sivas’a yapılan çalışmalara değinerek, “Bundan sonraki süreçte de Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak Cumhuriyet Dönemi’nden sonra yapılmış eserleri, Selçuklu Dönemi’ndeki yapılmış eserleri, Osmanlı Dönemi’nde yapılmış eserleri şehrin, vatandaşların kullanımına açma noktasında var gücümüzle çalışacağız. Bundan sonra yapacağımız işleri tartışmayacağımız, şehrin tartışmayacağı işler haline getirmeye gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

İmar barışına 6,3 milyon kişi başvurdu

Bakan Kurum, Sivas ve Türkiye genelindeki imar barışına ilişkin de şunları söyledi:

“Bugüne kadar Türkiye’de imar barışına yaklaşık 6,3 milyon vatandaşımız başvurdu ve bedeli yaklaşık 4,1 milyar lira. Sivas’taki başvuru sayısı 37 bin 403 ve yapı kayıt belgesi alan vatandaşımız da 5 bin kayıt belgesi alınmış durumda. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırılmış durumda. Bakanlık olarak atıl hazine arazilerini kiralama projemiz var. Buna ilişkin 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini vatandaşımıza kiralıyoruz. Diğer taraftan 34 milyon metrekare araziyi de hayvancılık ve endemik bitkilerin yetiştirilmesi amacıyla yine vatandaşımıza kiralama projemiz var. Buna ilişkin tüm Türkiye’de çok yoğun bir katılım var. Sivas’ta başvuru sayısı 600 kişi ve giderek artıyor.”

Kurum, kente kurulacak 2. üniversite olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yeriyle ilgili bugün karar vereceklerini, şehre, şehrin ihtiyaçlarına en uygun üniversite alanını belirleyeceklerini aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?