" /> Bakan Kurum: “Belediyeler 7/24 Vatandaşımıza Hizmet Edecek” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Kurum: “Belediyeler 7/24 Vatandaşımıza Hizmet Edecek”

Bakan Kurum: “Belediyeler 7/24 Vatandaşımıza Hizmet Edecek”

Ankara (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bakanlık olarak artık belediyelerde 7 gün 24 saat usulüne geçeceğiz. Vatandaşımıza 7 gün 24 saat hizmet edecek belediyelerimiz, belediyelerde personel bulunduracak ve gece gündüz bu personel vatandaşımıza hizmet edecek” dedi.

Bakan Kurum; sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, iş insanları, AK Parti yönetimi, MHP yönetimi, Meclis üyeleri, Meclis üyesi adayları, aday adayları ve akil insanlarla kahvaltıda bir araya geldi.

Kahramankazan Belediyesi Kültür Evi’nde düzenlenen programda, göreve geldikleri günden bu yana 40’ı aşkın şehirde, 100’ün üzerinde ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Kurum, hem Bakanlığın hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde belirledikleri eylem planını yerinde incelediklerini, gittikleri illerde kentin ileri gelenleriyle istişarelerde bulunduklarını belirtti. Kurum ayrıca şehirleri planlarken sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin ve o bölgeye yatırım yapan kuruluşların, sanayicilerin fikirlerini aldıklarını dile getirdi. Kurum, “Bakanlık olarak artık belediyelerde 7 gün 24 saat usulüne geçeceğiz. Vatandaşımıza 7 gün 24 saat hizmet edecek belediyelerimiz, belediyelerde personel bulunduracak ve gece gündüz bu personel vatandaşımıza hizmet edecek” ifadesini kullandı.

“ANKARA’DA 5 MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Ankara’da 5 Millet Bahçesi projesini hayata geçireceklerini anımsatan Kurum, ikisinin inşasını Bakanlık olarak gerçekleştireceklerini, ayrıca Kahramankazan’a da bir Millet Bahçesi yapılacağını söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahseden Kurum, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını hatırlattı. Murat Kurum 1-7 Mart Deprem Haftası’na değinerek, deprem haftasında yaşanan olayların yeniden hatırlandığını, ancak bu hafta bitince de genelde unutulduğunu söyledi. Son yaşanan olayların herkesi yeniden bu gerçekle karşı karşıya getirdiğini ve depremle ilgili dönüşümün ne kadar elzem, acil olduğunu hatırlattığını vurgulayan Kurum, 15 gün önce 81 il valiliğine genelge gönderdiklerini ve “Şehrinizde ne kadar riskli alan, bina varsa 3 ay içerisinde bu binaların tespitini yapın ve bize gönderin” dediklerini anımsattı.

İlçe belediyesi büyükşehir belediyesi ile büyükşehir belediyesi de bakanlıklarla uyum içerisinde hareket ederse, her işin hızlı şekilde hayata geçirileceğini belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm için valiliklere gönderdiğimiz genelge çok önemli. Deprem riski taşıyan 6,7 milyon konut var Türkiye genelinde, inşallah her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedefimiz var. Bu hedeflerle birlikte önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutu dönüştürmek suretiyle bu kentsel dönüşüm sürecini bitirmek istiyoruz. Burada hepimize önemli görevler düşüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da kentsel dönüşümde kararlıyız. Türkiye’de tek bir riskli bina kalmayana kadar dönüşüme devam edeceğiz. Kahramankazan’da riskli yapılarımızı tespit ettik, Satıkadın ve Kayı mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?