• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Kurum: “Birinci Derecede Sit Alanlarında İmar Barışına Müsaade Etmeyeceğiz”

Bakan Kurum: “Birinci Derecede Sit Alanlarında İmar Barışına Müsaade Etmeyeceğiz”

Sivas (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Nevşehir Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir” dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Sivas’a gelen Kurum, Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde devam eden yıkım çalışmaları hakkında bilgiler vererek, şunları söyledi:

“Nevşehir Kapadokya bölgemizde kaçak yapılara ilişkin bir süreç başlattık. Bu süreci Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Hem Turizm Bakanlığımız hem Çevre Şehircilik Bakanlığımız hem de valiliğimiz ortak yürütüyor bu çalışmayı. Biz tarihimizi bozacak, kültürümüzü bozacak hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğimizi daha önce ifade etmiştik. Buna ilişkin yapılan ilk tespitlerde 190 yapı tespit edildi ve 38 yapı valiliğimiz tarafından yıkıldı, 26’sının da tebligatı yapılarak toplamda 64 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Kalan yapılarında inşallah en kısa zamanda yıkımlarını gerçekleştireceğiz ve birinci derecede arkeolojik SİT alanında olan binaların imar barışından faydalanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün turizm bakanımızla da konuştuk. Böyle bir karar aldık. Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz bu anlamda tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz. Nevşehir Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir.”

“20 İLDE 2 BİN 145 KAÇAK YAPI TESPİT EDİLDİ”

Türkiye genelinde kaçak yapıların tespiti için çalışmaların devam ettiğini belirten Kurum, “Tüm Türkiye genelinde toplamda 20 ilde kaçak yapı tespiti yaptık ve 2 bin 145 kaçak yapının tespiti yapıldı. Artık resmi süreç başlatıldı. Bu süreçlerin tamamlanması müteakip kaçak yapıların yıkımını gerçekleştirmiş olacağız. 18 ilde de tespit çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?