" /> Bakan Müjdeyi Verdi 300 Bin TL Hibe – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Müjdeyi Verdi 300 Bin TL Hibe

Bakan Müjdeyi Verdi 300 Bin TL Hibe

Aydın (CUHA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aydın’da sanayicilerle buluştu. KOSGEB’in yeni çağrısı hakkında bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Sizlerle çok yeni bir müjdeyi paylaşayım. Bugünden itibaren KOSGEB, akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyor.” dedi. Bakan Varank, akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere, uygulama ve ticarileşme desteği vereceklerini belirterek, “Ayrıca, yüksek teknoloji alanlarında dijitalleşmek isteyen KOBİ’leri de teşvik edeceğiz. Çağrımızın işletme başına üst limiti 1 milyon lira, tabi daha da önemlisi bunun 300 bin lirası hibe şeklinde. İşte bu gibi politikalarla, sanayimizin rekabet gücünü artırıyor ve teknolojik değişimin getirdiği risklere karşı temellerimizi sağlamlaştırıyoruz.” diye konuştu.

Varank, yerel seçimler öncesinde başlattığı il ziyaretleri kapsamında Diyarbakır, Çanakkale, Adana, Kahramanmaraş, Kocaeli, Bolu, Elazığ ve Kars’ın ardından Aydın‘da temaslarda bulundu. Aydın Ticaret Borsası’nda sanayicilerle bir araya gelen Varank, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

EĞİLİMLERE YÖN VERME GAYRETİNDEYİZ: Bakanlıkça uyguladığımız tüm politikalar; yatırımı ve üretimi merkeze alıyor. Bir ürünün tasarım aşamasından tutun da, piyasada ticarileşmesine varıncaya dek tüm aşamalarını destekliyoruz. Yatırımcılarımız için, bürokrasiyi en aza indiriyor, öngörülebilirliği artırıyoruz. Attığımız adımlar, Milli Teknoloji Güçlü Sanayi vizyonumuzla şekilleniyor. Hedefimiz; küresel rekabette her zaman iddialı olmak, her zaman üst sıralarda yer almak. Bunun için sanayi ve teknolojideki yetkinliklerimizi zenginleştirmek, hatta bu alanlardaki eğilimlere yön vermek gayretindeyiz.

TEKNOFEST’E 6 BİN 774 TAKIM BAŞVURDU: Savunma sanayindeki başarımız ortada. Çok kısa bir zamanda nereden nereye geldik. Başka bir örnek daha vereyim. Dün Teknofest başvuruları açıklandı. Şimdiye kadar 6 bin 774 takım başvurdu, yani bir önceki seneye göre yüzde 60’lık bir artış söz konusu. Gençler meraklı, gençler farkında ve gençler ilgili. Bu bize şunu gösteriyor: Türkiye’nin çok önemli bir potansiyeli var.

TEMELLERİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRIYORUZ: Sizlerle çok yeni bir müjdeyi de paylaşayım. KOSGEB bugün yeni bir çağrıya çıktı. Bugünden itibaren KOSGEB, akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyor. Bu teknolojileri geliştiren KOBİ’lere, uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz. Ayrıca, yüksek teknoloji alanlarında dijitalleşmek isteyen KOBİ’leri de teşvik edeceğiz. Çağrımızın işletme başına üst limiti bir milyon lira, tabi daha da önemlisi bunun 300 bin lirası hibe şeklinde. İşte bu gibi politikalarla, sanayimizin rekabet gücünü artırıyor ve teknolojik değişimin getirdiği risklere karşı temellerimizi sağlamlaştırıyoruz.

SIRADA DAHA GÜÇLÜ BÜYÜME VAR: Son dönemde uyguladığımız politikalar, üretimin öncü göstergelerine de olumlu yansıdı. Hem reel kesimde, hem de ekonominin genelinde güven artıyor.  Hatta yabancı yatırımcıların da güveni artıyor. Güzel bir istatistik paylaşayım. 2018’de ülkemize 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. 2017’ye göre yüzde 13’lük bir artış bu. Tek başına bu gelişme bile Türkiye’ye duyulan güvenin en somut göstergesidir. Evet, zor bir ağustos ayı geçirdik, ama bakın geldiğimiz noktada hızla toparlanmasını da bildik. Tabi durmak yok, sırada daha güçlü büyüme var.

BU İŞ BİR TAKIM OYUNU: Bunun için de yerlileştirmeyi odağımıza aldık. Yerlileşme alanında çok boyutlu bir yaklaşımımız var. İlk boyut, yakında açıklayacağımız yerlileştirme ürün programı. Programla birlikte, destek ve teşviklerimizi uçtan uça ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız. İkinci boyut, kamuda yerli malı alımının daha güçlü teşvik edilmesi. Son boyut, mega projeler. Bu noktada Ceyhan Endüstri Bölgesi çok önemli bir örnek. Tabi yerli katma değeri artırmak için; hem sizlerin hem de tüketicilerin farkındalığı yüksek olmalı. Bu iş bir takım oyunu. Şuna yürekten inanıyorum; ülkemizin ihtiyacı olan bu yapısal dönüşümü inşallah hep birlikte başaracağız.

YAZICIOĞLU’NUN EMANETİ PROJEYE DESTEK

Varank, konuşmasında Aydın kent merkezine 5 yıldızlı bir termal turizm tesisi kazandırılması amacıyla dönemin Aydın Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu tarafından hazırlanan ancak sonuçlandırılamayan projeye de destek sözü verdi. “Rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun da bize emaneti 5 yıldızlı termal oteli kent merkezine kazandıracağız.” diyen Varank, ellerinden gelen en yüksek katkıyı bu projeye vereceklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?