" /> Bakan Pakdemirli: “2019 Üreticimiz Açısından Bereketli Bir Yıl Olacak” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Pakdemirli: “2019 Üreticimiz Açısından Bereketli Bir Yıl Olacak”

Bakan Pakdemirli: “2019 Üreticimiz Açısından Bereketli Bir Yıl Olacak”

Ankara (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yakın gelecekte çiftçinin kazancını daha da artıracak icraatları hayata geçireceklerini belirterek, “2019 yılı çiftçimiz, üreticimiz, köylümüz açısından çok daha bereketli bir yıl olacak” dedi.

Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” programına katıldı. Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, örgütlü toplum olma bilinciyle işbirliği ve dayanışma içinde, her fırsatta bütün paydaşlarla bir araya geldiklerini söyledi. Pakdemirli, her sektörde olduğu gibi tarımda da uluslararası rekabetin giderek arttığına dikkati çekerek, çiftçilerin birlikte hareket etmelerinin artık bir tercih meselesi değil, bir gereklilik, hatta bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Çiftçi örgütlerinin önemine işaret eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Dünyada 145 ülkede, 1 milyarın üzerinde ortak ve müşteriye sahip 2,6 milyon kooperatif mevcut. Bu kooperatiflerin sahip oldukları toplam varlıkların değeri 19,6 trilyon dolara denk. Dünya genelinde kooperatiflerin yıllık geliri küresel gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 4,3’üne eşittir ve 2,98 trilyon dolar civarındadır. Kooperatiflerde ya da kooperatiflerin faaliyet alanında istihdam edilenlerin sayısı, dünyada çalışan nüfusun yüzde 9,46’sı kadardır. Avrupa’da ise 141 milyonu aşan ortağa sahip 176 bin 461 kooperatif işletmesi mevcut. Hollanda’da her birey en az bir kooperatifin ortağı, Finlandiya’da nüfusun yüzde 85’i bir kooperatife ortak. Kooperatif sayısına göre en geniş sektörler, sanayi ve hizmetler yıllık iş hacmine göre sıralama yapıldığında, ilk sırada tarım sektörü var. Polonya’da her 3 kişiden biri, kooperatiflerin sahip olduğu evlerde yaşıyor. İtalya’da tarımsal gıda sektörünün yüzde 50’si kooperatifler tarafından yönetiliyor.”

Türk kültürünün, birlik ve beraberlik üzerine kurulu olması nedeniyle kooperatifçilik genlerinin zaten bulunduğunu vurgulayan Pakdemirli, bu kültürün geliştirilmesi ve genişletilmesi gerektiğini anlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?