• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Pakdemirli: “Balıklara TOKİ Yapıyoruz”

Bakan Pakdemirli: “Balıklara TOKİ Yapıyoruz”

İstanbul (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı teknik tabirlerin vatandaşa sade bir dille anlatılması gerektiğini belirterek, “Vatandaşın anlayacağı lisanla biz balıklara sosyal konut yapıyoruz yani bir nevi balıklara TOKİ yapıyoruz” ifadesini kullandı.

“Marmara Denizi Prens Adaları Etabı Yapay Resif Uygulaması Açılış Töreni”nde konuşan Pakdemirli, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla balıkçılığa düşük faizli yatırım ve işletme kredileri vermeye devam edeceklerini belirtti. 2 bin 500 adet beton blokun denize bırakılacağını bildiren Pakdemirli, bunların balıkların yaşayacağı bir alan olacağını ifade etti. Bazı teknik tabirlerin vatandaşa sade bir dille anlatılması gerektiğini belirten Pakdemirli, “Vatandaşın anlayacağı lisanla biz balıklara sosyal konut yapıyoruz yani bir nevi balıklara TOKİ yapıyoruz” dedi.

“2023 HEDEFİMİZ 2 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’de balığın yeterince yenilmediğine dikkati çeken Pakdemirli, dünyada 20 kilogram balık yenirken, Türkiye’de bu rakamın 6-7 kilogram olduğunun altını çizdi. Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Avrupa ile Türkiye’yi kıyasladığımızda da deniz balık avcılığında 6’ncı, ilk su balıkçılığında birinci, yetiştiricilikte de Avrupa’da ikinci sıradayız. Yetiştiricilikte de ciddi bir mesafe kat ettik. Geçen yıl 315 bin ton üretimimiz var. 2023 hedefimiz olan 1 milyar dolar hedefini neredeyse yakaladık. Şimdi yeni bir hedef koyduk; 2023’te 2 milyar dolar ve 600 bin ton balık üretimi gerçekleştireceğiz.”

Pakdemirli, “2019’da 1,1 milyar dolar ihracatımız olacak, 2023 hedefimiz de 2 milyar dolar. Başta Avrupa Birliği olmak üzere 85 ülkeye ihracatımız var. Çiftçilerimize bu anlamda toplam desteğimiz 120 milyar doları buldu ve Ziraat Bankası aracılığıyla hem çiftçilerimizi hem de balıkçılarımızı destekliyoruz. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla balıkçılığa düşük faizli yatırım ve işletme kredileri veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hava durumunun balıkçılık için çok önemli olduğuna işaret eden Pakdemirli, çok yakında “Piri Reis” adlı yerli yazılımı devriye koyarak, hava ve denizle alakalı her türlü bilgiyi balıkçıların hizmetine sunacaklarını sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?