• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Pakdemirli: Toprak Kaybı Yılda 154 Milyon Ton Seviyesinde

Bakan Pakdemirli: Toprak Kaybı Yılda 154 Milyon Ton Seviyesinde

Ankara (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yılda ortalama 500 milyon ton olan toprak kaybını, yaptığımız çalışmalar sayesinde 154 milyon ton seviyesine düşürdük. 2023 hedefimiz bu rakamı 130 milyon tonun altına kadar azaltmak”  dedi.

Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) “2018 Yılı En’leri Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyledi. Ülkenin orman varlığını 2002’den bu yana 1,8 milyon artırıp 22,6 milyon hektara çıkardıklarını ve toprakların yüzde 29’unu ormanlarla süslediklerini dile getiren Pakdemirli, “2023’te, 23,4 milyon hektar orman alanıyla ülke topraklarının yüzde 30’unun orman olması hedefinin fazlasıyla gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Yılda ortalama 500 milyon ton olan toprak kaybını, yaptığımız çalışmalar sayesinde 154 milyon ton seviyesine düşürdük. 2023 hedefimiz bu rakamı 130 milyon tonun altına kadar azaltmak” diye konuştu.

Türkiye’nin, ağaçlandırmadan biyoçeşitliliğin korunmasına kadar pek çok konuda dünyaya örnek olduğunu kaydeden Pakdemirli, “Şehir içi veya çevresinde yaşayan vatandaşlarımızın doğayla baş başa kalmalarını sağlamak, özellikle çocuk ve gençlerimize orman sevgisi ve bilinci kazandırmak amacıyla bugüne kadar 137 şehir ormanı kurduk” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?