• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Pakdemirli: “Ürünlerimize Hikâyeler Yüklememiz Lazım”

Bakan Pakdemirli: “Ürünlerimize Hikâyeler Yüklememiz Lazım”

Muğla (CUHA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülke topraklarının bereketli ve verimli olduğunu belirterek, “Bu cennet topraklar o kadar verimli ki, zeytini, üzümü, inciri, arısı, balı, balıkçılık ürünleri inanılmaz derecede bereket fışkırıyor. Bizim bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım. Ürünlerimizi işlenmiş ürünler haline getirerek hikâyeler yüklememiz lazım” dedi.

Pakdemirli, Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katıldı. Pakdemirli, “Devletimiz imkânlar nispetinde çiftçiye, köylüye en iyisini yapmaya çalışıyor. Hiçbir kesime verilmeyen krediler, yapılandırmalar, zor ekonomik koşullarda olduğumuz zamanlarda da her zaman en önde çiftçi ve üretici geliyor. Tarım fuarları büyük önem taşıyor. O kadar güzel ürünlerimiz var ki. Bu cennet topraklar o kadar verimli ki, zeytini, üzümü, inciri, arısı, balı, balıkçılık ürünleri inanılmaz derecede bereket fışkırıyor. Bizim bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım” diye konuştu.

“HER ZAMAN ÜRETİCİMİZE DESTEK OLACAĞIZ”

Çiftçinin dert ve sıkıntılarını çok iyi bildiklerini söyleyen Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Ürünlerimizi daha iyi depolamamız lazım. Ürünlerimizi işlenmiş ürünler haline getirerek onlara hikâyeler yüklememiz lazım. Bu güzel doğa ve tabiattan çıkan ürünlerin hepsi son derece lezzetli ve dünyada eşi, benzeri olmayan ürünler. Bizim sadece bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım. Biz bu alanda her zaman üreticimize destek olacağız. 24 Haziran seçimlerinden sonra hiç sebebi yokken dövizle ilgili bir sıkıntı yaşadık. Allah’a şükür tekrar kontrolü ele aldık. Ama şunu unutmayalım. Dövizde ciddi bir artış oldu. Bütün girdi fiyatlarımız arttı. Gübre, ilaç ve girdi fiyatları arttı. Biz sektörle konuştuk, bunları düşürdük. Düşen döviz kurlarıyla birlikte de her sektörle birebir görüşüyoruz. Çiftçi ve üreticimizin girdi fiyatlarını düşürmek için çaba gösteriyoruz. Bunu yapmak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Bir yandan girdi fiyatları azalırken diğer yandan da üreticimizin ürün fiyatları artacak.”

Muğla’nın arıcılık ve bal sektöründe ülkede ikinci sırada olduğunu anlatan Pakdemirli, kentte arıcılıkta ilgili desteklerinin de devam edeceğini kaydetti.

Seracılıkla ilgili çok önemli desteklerin olduğuna değinen Pakdemirli, Ziraat Bankası’ndan çok ucuz kredilerle sera kurulabileceğini, en yakın zamanda ülkedeki sera alanlarını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Çiftçilerin Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yüzde 10 ile temerrütle yapılandırabileceğine işaret eden Pakdemirli, tarım sektöründe finansın önemli olduğunu, geçtiğimiz yıl çiftçilere 32 milyar lira Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla da 6,5 milyar lira kredi kullandırdıklarını ifade etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?