• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Selçuk: “2 Milyona Yakın Vatandaşımıza İstihdam Kapısını Açtık”

Bakan Selçuk: “2 Milyona Yakın Vatandaşımıza İstihdam Kapısını Açtık”

Eskişehir (CUHA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Eskişehir’de ilk olarak Valiliğe ziyaret gerçekleştirdi. Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay ile diğer ilgililer tarafından karşılanan Bakan Selçuk, Şeref Defteri’ni imzaladı.

Bakan Selçuk: “Evde Bakım Yardımı Alanların Mağduriyetleri Giderilecek”

Bakan Selçuk Valilik’te brifing öncesi yaptığı açıklamada, evde bakım yardımı alanlar için Ramazan ve Kurban bayramları ikramiyelerinin gelir şartı hesaplanmasında yer almasının bazı mağduriyetlere neden olduğunu belirterek, “”Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl müjdesini vermesi ile uygulanmaya başlanan Ramazan ve Kurban bayramlarındaki ikramiyeler sebebiyle evde bakım yardımı alan vatandaşlarımızda birtakım mağduriyetler oluşmuştu. Bu mağduriyetleri giderebilmek adına gelir testi hesaplamalarında bayram ikramiyelerinin dahil edilmemesi yönünde bir talebimiz oldu. İnşallah bu da yakın zamanda Meclisten geçerek, bu konuda mağduriyet yaşayan veya yaşayacak olan vatandaşlarımıza bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesine ön ayak olmuş olacağız. Bunun da bugün müjdesini vermek isterim.” dedi.

Bakan Selçuk, koordinasyon toplantısında il durumu hakkında Vali Çakacak’tan brifing aldı.

Bakan Selçuk, Fabrika İşçileriyle Bir Araya Geldi

Bakan Selçuk, valilik ziyareti sonrası fabrika işçileriyle bir araya geldi. Yemek sırasına giren Bakan Selçuk, işitme engelli işçilerle birlikte yemek yedi.

Bakan selçuk: “2 Milyona Yakın Vatandaşımıza İstihdam Kapısını Açtık”

Fabrika işçileri ile yemekhanede bir araya gelen Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada Milli istihdam seferberliğinin tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kayıtsız kalmayan işverenlerimiz sayesinde 2 milyona yakın vatandaşımıza istihdam kapısını açtık.” dedi.

İşçilerin haklarını korumayı her zaman önemsediklerini ve sanayide yeni teknolojileri hayata geçirdiklerini anlatan Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’deki bütün başarıların arkasında sizin gibi çalışan, emek veren insanlarımız var. Ülkemiz sizler sayesinde büyüyor, sizler sayesinde gelişiyor, bu yüzden de emeğin, alın terinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çalışanlarımız ve işverenlerimiz adaletin tesis edildiğini gördükçe işlerine daha fazla sarılıyorlar. İşçilerimiz, işinin hakkını verecek, işinin sorumluluğunu yerine getirecek, işverenlerimiz de işlerinin hakkını verecek, sorumluluklarını ifa edecekler. Biz de bu inançla hakkı olana hakkını teslim ederek, adalet duygusunu daha da güçlendirerek ülkemizi geliştirmeye, büyütmeye devam edeceğiz.”

Asgari ücretin belirlenmesinde toplumsal barışın sağlanmasının bir örneğini sergilediklerini dile getiren Bakan Selçuk, hem işçiler hem de işverenler arasında 16 yılda dördüncü kez asgari ücretin uzlaşıyla belirlendiğini vurguladı.

“Satın Alma Paritesinde Türkiye’yi 12. Sıraya Yükselteceğiz”

Türkiye’nin 2023 Vizyonu doğrultusunda, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefi olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

“İnşallah satın alma paritesine göre ülkemizi 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükselteceğiz. Başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere dünyada birçok ülke 2007’den sonra küresel krizin yıkıcı etkileriyle istihdam kayıpları yaşarken biz yaşamadık, aksine yaklaşık 8 milyon kişiye istihdam sağladık. Bunu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde istihdamı ve üretimi teşvik ederek yaptık. İnşallah bu dönemde de istihdamı daha da artıracağız. Daha çok işçi, emekçi kardeşimize imkanlar sağlayacağız.”

“1.7 Milyona Yakın İşverenimiz ile 11 Milyondan Fazla Sigortalımıza Destek Veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile işverenler sayesinde 2 milyona yakın kişinin iş sahibi olduğunu belirten Bakan Selçuk, “İstihdam seferberliği tüm hızıyla devam etmekte. Seferberliğimiz doğrultusunda sunduğumuz istihdam teşvikleri dahil, bakanlık olarak 17 tane farklı teşvikimiz var. Bu kapsamda 1,7 milyona yakın işverenimizle 11 milyondan fazla sigortalımıza destek veriyoruz. Prim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004 yılından beri de yaklaşık 150 milyar liralık teşvikten işverenlerimizi yararlandırdık.” dedi.

İşveren ve işçiler arasındaki dayanışmaya yönelik çalışmaların ekonomik anlamda yansımalarını da gördüklerini kaydeden Bakan Selçuk, “Tüm bu süreçte en büyük teşekkürü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hak ediyor. Üreten, gelişen, büyüyen bir Türkiye için özveriyle çalışacağımıza, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bunu da işçimizle, işverenimizle, tüm sivil toplum kuruluşlarımızla beraber yapacağız.” ifadesini kullandı.

Fabrika yöneticileri konuşmasını tamamlayan Bakan Selçuk’a eşarp üzerine 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün resmedildiği bir tablo hediye etti.

Bakan Selçuk, Şehit Astsubay İlyas Kaya’nın Ailesini Ziyaret Etti

Bakan Selçuk, sonrasında İstanbul Çekmeköy’deki helikopter kazasında şehit olan Astsubay İlyas Kaya’nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Şehit ailesine bir isteklerini olup olmadığını soran Bakan Selçuk, her zaman yanında olacaklarını ifade etti. Ziyaret sırasında şehit için dualar okundu.

Burada seçmenlere seslenen Bakan Selçuk , “31 Mart akşamı Eskişehir inşallah Büyükşehir Belediyesine kavuşacak. Çünkü AK Parti milletin kendisi demektir. AK Parti belediyecilikte en önde giden partidir. AK Parti ‘çalışmak ve üretmek’ demek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 31 Mart akşamı bu zaferi yaşayacağımıza canı gönülden inanıyorum. Hep beraber çalışacağız. Beraber çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız. Bu süreci beraberce, çok başarılı bir şekilde geçireceğiz. 31 Mart’taki yerel seçimleri zaferle taçlandıracağımıza inanıyoruz.” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan’ın seçim koordinasyon merkezini ziyaret ederek oradan KADEM Eskişehir İl Temsilciliği üyeleriyle il binasında bir araya geldi.

Bakan Selçuk, Engelliler ve Aileleri ile Buluştu

Eskişehir programı kapsamında Engelliler ve aileleri ile akşam yemeğinde buluşan Bakan Selçuk, “Kolaylaştırıcı, teşvik edici politikalarla engelli çalıştırma zorunluluğunda doluluk oranını yıldan yıla artırarak yüzde 80’lere çıkardık. 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin iken, bugün bu rakamı 10 kat artırarak 56 bin kardeşimizi kamuda istihdam ettik.” dedi.

Sosyal yardım ve sosyal hizmet programlarından ihtiyaç duyan tüm vatandaşların yararlanması için gayret gösterdiklerini anlatan Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

“Eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata turizme kadar her alanda engelli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sizlere hizmet etmek, sizlere destek olmak, sizlerle dayanışma içinde olmak bizim görevimiz. Hamdolsun, ülkemiz bugün, engelli kardeşlerimizin hayat standardının yükseltilmesi ve geleceklerinin garanti altına alınması bakımından tüm dünyaya rol model olabilecek bir seviyeye ulaştı. Bu politikaları hayata geçirirken, güçlü bir zemin üzerinde ilerlememiz gerekiyordu. İşe, 2005’te Engelliler Kanunu ile hukuki altyapıyı güçlendirerek başladık.”

Bakan Selçuk, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan ilk ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

“24 Bin Engellimize Yatılı Bakım Hizmeti Sunuyoruz”

Engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın 2010 yılında anayasal güvence altına alındığını ifade eden Bakan Selçuk, şunları söyledi:

“Erişilebilirlik kapsamında ulaşım kolaylığı sağlayan kentler, binalar, okullar, park ve bahçeler inşa ederek sizler için en iyisini hedefledik. Engellilerimiz ve refakatçileri şehir içi toplu taşıma ve şehirlerarası demir ve deniz yollarında ücretsiz seyahat edebiliyorlar. Evlerinden okullarına ücretsiz taşıdığımız engelli öğrencilerimiz de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yine ücretsiz olarak öğrenim görüyorlar. Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen engelli kardeşlerimize bakım ve bakım destek hizmetlerimizi 2005 yılından bu yana etkili bir şekilde sürdürüyoruz. Gündüzlü bakım alanında tam veya yarı zamanlı olarak engelli vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. 7 gündüzlü bakım merkezimizden 446 engellimiz yararlanıyor. 317 bakım merkezinde 24 bin engellimize yatılı bakım hizmeti sunuyoruz.”

513 bin engelli vatandaşın evde bakım desteğinden yararlandığını belirten Bakan Selçuk, evlerinde engelli yakınlarına bakan ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için engellileri yılda 30 güne kadar yatılı bakım merkezlerinde ücretsiz misafir ettiklerini ifade etti.

“Eylül Ayı İtibarıyla Kamudaki Engelli İşçi Sayısı 15 Bine Yaklaştı”

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli haklarının iyileştirilmesi konusunda attığımız her adım engelli hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını ve daha kaliteli hale getirilmesini amaçlıyor. Engelli kardeşlerimizin çalışma hayatına bizzat katılımlarını önemsiyoruz. Kamu dahil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu getirdik. 2018 yılı eylül ayı itibarıyla istihdam edilen engelli işçi sayısı kamuda 15 bine yaklaştı. Özel sektörde de 107 bin olmak üzere şu anda toplam 121 bini aşkın engelli işçimiz çalışıyor. ‘İşe Katıl Hayata Atıl Projesi’ kapsamında 350 bini aşkın engelli kardeşimizi iş hayatına kazandırdık. Ayrıca mesleki niteliklerini arttırmak için 2012’den bu yana 64 bin engelli vatandaşımızın aktif iş gücü programlarımızdan yararlanmasını sağlıyoruz.”

2014’ten bu yana bin 326 engellinin girişimcilik eğitimlerine katılarak hibe desteğinden faydalandığını sözlerine ekleyen Bakan Selçuk, programın sonunda 91 masayı tek tek dolaşarak engelliler ve aileleriyle yakından ilgilendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?