" /> Bakan Selçuk, İİT’nin kuruluşunun 49. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı. – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Selçuk, İİT’nin kuruluşunun 49. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.

Bakan Selçuk, İİT’nin kuruluşunun 49. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.

Ankara (CUHA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Savaşın, kan ve gözyaşının durdurulması için sarf ettiğimiz çaba sadece İslam dünyasının değil, insanlığın da kurtuluş reçetesidir.” dedi.

İİT’nin kuruluşunun 49. yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir otelde resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Dr. Halit Eren ile Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, İİT’nın 49. kuruluş yıl dönümünü tebrik ederek, “El Aksa Mescidi’nin kundaklanması üzerine kurulan bu ittifak, bugün 57 üye ülkeyle dünyada BM’den sonra en güçlü teşkilat konumundadır.” ifadesini kullandı.

İİT’nin istikrarlı ve kuşatıcı çalışmalarıyla 49 yıllık süreçte siyasi olarak son derece etkili bir noktaya geldiğini belirten Selçuk, “Bu şüphesiz ülkelerimiz arasında karşılıklı iş birliğinin artırılması, teşkilat bünyesinde oluşturulan komisyon çalışmalarının başarıyla yürütülmesine bağlı olarak gelişmektedir.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, İslam’ın ve Müslümanların ittihadını temsil eden teşkilatın, Türkiye’nin ev sahipliğinde Aralık 2017’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla toplandığını hatırlatarak, “Teşkilat, kuruluşuna vesile olan Kudüs davasına bir kez daha sahip çıkarak Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmiştir.” dedi.

Kudüs’ün Müslümanların ilk kıblesi olduğuna işaret eden Selçuk, “Kudüs, İslam dünyasının kalbidir. Kur’an-ı Kerim’de zikredilen iki kutsal mekandan biridir. Kudüs, insanlığın ortak mirasıdır. Sevgi ve hoşgörünün, dini ve kültürel mirasın yaşatıldığı özgür şehirdir.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, Kudüs’ün aslına rücu etmesi için siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda desteklerini sürdüreceklerini vurgulayarak, “Savaşın, kan ve gözyaşının durdurulması için sarf ettiğimiz çaba sadece İslam dünyasının değil, insanlığın da kurtuluş reçetesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, teröre karşı ortak iş birliğini geliştirmeye ve terörle küresel düzeyde mücadeleye devam edeceklerinin altını çizerek, “Terörün her türlüsüyle mücadele eden bir ülke olarak terörün dininin, ahlak ve vicdanının olmadığını en iyi biz biliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle İdlib’de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasının yüz binlerce masum sivilin hayatını kurtardığına dikkati çeken Bakan Selçuk, bölgede barışın kalıcı hale gelmesinin en büyük temennileri olduğunu dile getirdi.

Resepsiyon, konuşmaların ardından davetlilere verilen yemekle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?