• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Selçuk: “Meslek Lisesi Öğrencileriyle Sektörü Buluşturuyoruz”

Bakan Selçuk: “Meslek Lisesi Öğrencileriyle Sektörü Buluşturuyoruz”

Ankara (CUHA) – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Mesleğim Hayatım, portalının, mesleki teknik eğitime erişimin geliştirilmesine, kapasitesinin artırılmasına, eğitim sektörünün toplum ve iş dünyasıyla ilişkilerinin geliştirilmesine, nitelikli iş gücü istihdamının sağlanmasına katkıda bulunmasında büyük yarar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Selçuk, MEB Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün “Mesleğim Hayatım” portalı tanıtım programına katıldı. Selçuk, burada yaptığı konuşmada, MEB olarak mesleki ve teknik eğitime bakış açılarının Türkiye ekonomisi ve demokrasisini birbiriyle ilişkilendirme ve çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmakla ilgili olduğunu ifade etti. Eğitim sisteminin güçlendirilmesine paralel olarak ekonomik sistemin de güçleneceğine işaret eden Selçuk, “Uluslararası bazı sınavlarda ya da araştırmalarda gösterildiği gibi 15-20 puan ilerlemenin bile bu sınavlarda ülkenin ekonomik hacminde milyar dolarlar seviyesinde katkı sağladığını çok net biliyoruz” diye konuştu.

“SAHAYI BİRAZ DAHA ZENGİNLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Bakan Selçuk, dünyadaki bütün sektörel gelişmelerle Türkiye’nin ekonomisi, dış ticaret açığı ve Türkiye’deki üretim sistematiğiyle bağlantılı olarak mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırma ve daha da zenginleştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Dışarıdaki sosyal, ekonomik ve fiziksel yapıların sürekli değiştiğine, eğitim sisteminin de bu gelişmelerle eş güdümlü olarak dönüşmesi gerektiğine dikkati çeken Selçuk, mesleki ve teknik eğitimin de zamanın ruhuna uygun olarak dönüştürülmesinin önemine vurgu yaptı. Selçuk, portal ile bu çalışmaları etkili bir şekilde yürütebilmek için gerekli olan iletişim konusunda mesafe almayı amaçladıklarını belirterek, “Yani bunu bizim, öğretmenlerimizin biliyor olmasının bir anlamı yok. Bunu tüm okullarımıza ulaştırmak ve o okullarımızda öğrencilerimizin bu içeriklerle karşılaşmasını temin etmek, daha sonra ortaya çıkacak etkileşimle de sahayı biraz daha zenginleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ UYGUN MESLEĞİ SEÇEBİLMEK İÇİN BİLGİLENDİRİLMELİ”

Portal sayesinde iş hayatıyla eğitim dünyasını buluşturma imkânının doğacağını dile getiren Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok gencimiz, lise sona geldiği halde hangi alanda çalışması ya da okuması, nereye yönelmesi gerektiği konusunda bazı tereddütler yaşayabiliyor. Bu da bizim onlara çok güçlü bir rehberlik hizmeti vermemizin zaruretini ortaya koyuyor. Bu güçlü rehberlik hizmetinin de çok önemli bir boyutu, mesleki ve teknik eğitim tarafı. Çünkü bu boyut doğrudan doğruya hayat sahnesiyle ilgili bir boyut olduğu için çocuklarımızın meslekler ya da bu mesleklerin icraat alanları gibi konularda uygun mesleği seçebilmek için biraz bilgilendirilmeye ihtiyaçları var. Bunu da oldukça işlevsel şekilde bu portal marifetiyle alabilecekler. Çocuklarımızın sadece Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde değil, Bakanlık dışındaki kurumlarla, İŞKUR, odalar birliği gibi birçok kuruluşla da irtibatını sağlamak ve bunun aslında bir ekosistem olduğunu, sadece okulun içinden ibaret bir yaklaşımımız olmadığını da ortaya koyacağız. Bu yol haritası çerçevesinde Mesleğim Hayatım portalının, mesleki teknik eğitime erişimin geliştirilmesine, kapasitesinin artırılmasına, eğitim sektörünün toplum ve iş dünyasıyla ilişkilerinin geliştirilmesine, nitelikli iş gücü istihdamının sağlanmasına katkıda bulunmasında büyük yarar sağlayacağını düşünüyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?