• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bakan Varank: “Hem Adana Hem Ülkemiz Çağ Atlayacak”

Bakan Varank: “Hem Adana Hem Ülkemiz Çağ Atlayacak”

Adana (CUHA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Adana için kendisini çok heyecanlandıran bir proje olduğunu belirterek, “Bu öyle bir proje ki; tam anlamıyla hayata geçtiğinde hem Adana’ya hem de ülkemize çağ atlatacak. Ekonomideki yapısal dönüşümü, Adana sayesinde başaracağız dersem, abartmış olmam sanırım” dedi.

Yerel seçim öncesi yurt gezilerine hız veren Bakan Varank, Adana’da çalışmalarını sürdürdü. Varank, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Burası; jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olacak. Ceyhan’da yaklaşık 10 bin vatandaşımıza yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Ceyhan sayesinde büyüme oranımızda yıllık binde 2 ile binde 4 arasında bir artışın olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk model fabrikasını Ankara’da kurduklarını hatırlatan Varank, “Adana için de bu yönde bir projemiz var. İlk aşamada gıda, tekstil, kimya, plastik, makine, metal ve mobilya sanayilerinde faaliyet gösteren firmalara odaklanılacak. Teorik ve uygulamalı eğitim hizmetleri verilerek, Adana ve çevre illerimizdeki üretim yetkinliği geliştirilecek. Dolayısıyla Adana, dijital çağın gerektirdiği beceri ve niteliklerden mahrum kalmayacak” dedi.

“ENERJİ VE PETROKİMYA SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK”

Varank, bir taraftan Cumhur İttifakı ve AK Parti adaylarına destek isterken, diğer yandan üniversite ve iş dünyası ile temaslarda bulundu. Ticaret ve sanayi odasında bir konuşma yapan Varank, özetle şunları söyledi:

“Üretimde kaliteyi ve rekabetçiliği artırmak için, Ar-Ge faaliyetlerinizi hızlandırmalısınız. Elinizin altında bunu gerçekleştirebileceğiniz bir ekosistem mevcut. Teknopark’ta faaliyet gösteren firmalarla işbirliğine gidebilir ya da teknopark yerleşkesindeki boş alanları doldurabilirsiniz. Şundan emin olabilirsiniz, Ar-Ge’ye bugün harcadığınız 1 lira, hem size hem de ülke ekonomisine misliyle dönecektir. Adana için beni çok heyecanlandıran bir proje var. Bu öyle bir proje ki; tam anlamıyla hayata geçtiğinde hem Adana’ya hem de ülkemize çağ atlatacak. Ekonomideki yapısal dönüşümü, Adana sayesinde başaracağız dersem abartmış olmam sanırım. Biliyorsunuz Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni hayata geçirdik. Burası; jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petrokimya sektörümüz için önemli bir üretim üssü olacak. Bakanlıkça bölgeyi yatırımcılarla buluşturmak adına 69 milyon lira harcadık. Masterplan çalışmalarını tamamladık; imar planlarının yapım aşamasındayız.

Geçen kasım ayında Rönesans Holding ve Sonatrach ortaklığında yılda 450 bin ton kapasiteli poli-propilen üretim tesisinin yatırım ortaklık sözleşmesi imzalandı. Yatırımla birlikte poli-propilen ithalatına ödediğimiz 2,2 milyar dolar ülkemizde kalmış olacak. Ceyhan‘da yaklaşık 10 bin vatandaşımıza yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Bölge tam olarak faaliyete geçtiğinde, ithal ettiğimiz kimyasal ürün çeşitlerinin yüzde 80’nini ülkemizde üretebileceğiz. Tüm parsellerin yatırımcılara tahsis edilmesiyle, yıllık 1 milyar dolarlık katma değer oluşturacağız. Bu yatırım; mühendislik, tedarik ve yapım aşamalarındaki sermaye harcamalarının büyüklüğü sayesinde önemli bir çarpan etkisi de oluşturacak. Kaba bir hesap yaptık. Buna göre; Ceyhan sayesinde büyüme oranımızda yıllık binde 2 ile binde 4 arasında bir artışın olmasını bekliyoruz. Ayrıca işin önemli bir sosyo-ekonomik kalkınma boyutu da var. Yapılacak altyapı yatırımları sayesinde, Adanalı vatandaşlarımız ekonomik fırsatlara daha hızlı ve kolay erişebilecek. Emin olun bu projeyi hayata geçirmek için bütün süreçleri bizzat takip ediyorum. İnşallah ülkemize kazandıracağımız bu muhteşem proje şahsım adına torunlarıma anlatmaktan gurur duyacağım bir iş olacak.”

MHP’YE ZİYARET

Varank, Adana ziyareti kapsamında AK Parti Seyhan Belediye Başkanı Adayı Fikret Yeni’nin seçim bürosunu açtı. MHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü’nün seçim bürosunu ziyaret etti. Varank, Sözlü ve MHP’nin Çukurova Belediye Başkan adayı Yusuf Baş ile bir süre sohbet etti.

Esnaf ziyareti sırasında bir dükkana girerek, kebap pişiren Varank, vatandaşlara ikramda bulundu. Varank, daha sonra AK Parti Adana İl Gençlik Kolları tarafından hayata geçirilen ve öğrencilerin ücretsiz taşındığı “Kampüs Taksi”nin direksiyonuna geçerek, Çukurova Üniversitesi Yurdu önünden aldığı iki öğrenciyi Çukurova Üniversitesi yerleşkesine götürdü. Varank, ayrıca kullandığı taksi ile Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Alparslan Türkeş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay’ı Mithat Özsan Amfisine ulaştırdı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?