" /> Belarus’tan açıklama geldi: Türk lirasına geçmek istiyoruz – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Belarus’tan açıklama geldi: Türk lirasına geçmek istiyoruz

Belarus’tan açıklama geldi: Türk lirasına geçmek istiyoruz

Ankara (CUHA) – Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Belarus Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Belarus Tanıtım Günü”nde, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh, “Biz, Türk lirası ve Belarus rublesine geçmek istiyoruz.” dedi..

Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Belarus’u Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında gördüğünü ve yabancı yatırımcılar için birçok fırsatlar sunduğunu belirtti.

Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacminin 600 milyon dolar olduğunu dile getiren Özdebir, “Belarus bugüne kadar Türkiye’nin çok fazla dikkatini çekmeyen ama önemli bir ülke konumunda. Gerek iş yapma kolaylığı gerekse eski Sovyet ülkeleriyle iş yapabilme fırsatı nedeniyle Belarus, birçok sektörde önemli ticaret ve yatırım fırsatları sunmaktadır. Özellikle ağır sanayide çok gelişmiş, dünyanın en büyük traktör ve kamyon üreticisi. İki ülke arasında tarım, gıda, inşaat, makine gibi alanlarda ortak projeler yapılabilir. Ücretler ülkemize göre düşük ama buna rağmen çok iyi bir mesleki eğitim altyapısına sahip, insanların becerileri yüksek, çalışma disiplini olan, iyi eğitimli bir ülke. Bu fırsatları değerlendirmek lazım. Ben üyelerimize hem yatırım hem de ticaret için Belarus’a gidin çağrısında bulunuyorum” diye  konuştu.

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh ise Belarus ve Türkiye ekonomilerinin neredeyse benzer yapıda iki ülke olduğuna dikkat çekti. İki ülkede de hızla gelişen benzer endüstrilerin olduğunu söyleyen Savinykh, “Bu kapsamda bakıldığında rakip olduğumuz düşünülebilir. Fakat, yakından incelendiği zaman, her endüstrinin birçok sektöründe aşırı derecede tamamlayıcı olduğumuz açıkça görülecektir. İşbirliğimiz iki ülkenin de endüstriyel gelişimini önemli ölçüde teşvik edebilir” dedi.

Türkiye ile Belarus ekonomisinin birbirlerini tamamlayan ekonomilere sahip olduklarını aktaran Savinykh, “Dünyanın en büyük traktör ve kamyon üreticisiyiz. Türkiye ile ortaklaşa kamyon üretebiliriz. Belarus’ta yapacağınız yatırım ile ülkemizde üretilen ürünler ile Rusya başta olmak üzere diğer Avrasya ülkelerine mal satılabilirsiniz. Bununla birlikte 10 milyon nüfusumuz olmasına rağmen 50 üniversiteye sahibiz, bu da ülkemizde yatırım yapacak iş alemi için hazır eğitilmiş insan kaynağı anlamına geliyor” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra Belarus Ekonomi Müşaviri Ruslan Kızelevıch, DEIK Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Aslan, Belneftechim Genel Direktörü Andrey Kasheed ve Minsk Otomobil Platformu Genel Direktörü Dmitrij Ananıch  Belarus’ta öne çıkan sektörler, yatırım fırsatları ve ticari potansiyeli hakkında sunum yaptılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?