" /> Boğaçhan Ünal: Balık Av Sezonunu Tüm Balıkçılarımız İçin Bereketli Olsun – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Boğaçhan Ünal: Balık Av Sezonunu Tüm Balıkçılarımız İçin Bereketli Olsun

Boğaçhan Ünal: Balık Av Sezonunu Tüm Balıkçılarımız İçin Bereketli Olsun

Adana (CUHA)- Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal Su Ürünleri Av Sezonu ile ilgili mesaj yayımlayarak, “2018-2018 Su Ürünleri Balık Av Sezonunun Tüm Balıkçılarımız için bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Başkan Ünal, 1 Eylül de Gırgır ile avcılık yapanlara ve 15 Eylülde Trol balıkçılarının denize açılması ile başlayacak 2018-2019 Su Ürünleri Balık Av Sezonun tüm balıkçılara ve bu sektörden ekmek kazanan vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

Balığın bin bir zorluk ile  yakalanarak sofraları zenginleştiren emekçinin alın teri olduğunu vurgulayan Başkan Ünal, mesajında şunları söyledi;

“İlçemizde ekonominin en büyük payına sahip olan balıkçılık sektörü her  5  aileden 3’üne istihdam sağlamakta. İlçenin en büyük ekonomisini ve istihdam alanını oluşturan balıkçılıkta yaşanan sorunlar, geçimini bu işten sağlayan vatandaşlarımıza  mağduriyet oluşturmaktadır. Yaşanan sıkıntılar arasında getirilen yasaklar ve bunların uygulanarak yanlıştan dönülmemesi en büyük sorunu oluşturmaktadır.

Balıkçılıkta sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile oluşturulan ve yeterli araştırma yapılmadan yürürlüğe sokulduğu düşünülen  yasakların bir çoğu balıkçılarımızı mağdur etmekte. Bu yasaklar arasında yer alan dil balığı avcılığı ve lagos, orfoz balıkları av yasakları  en büyük sorunu oluşturmaktadır. Küçük balıkçılarımızın en büyük geçim kaynağı olan bu balıkların yasaklanması ve avcılığı yapan balıkçılarımızın mağduriyetlerinin giderilmemesi balıkçının mesleğini icra etmesine engel teşkil ettiği gibi ekonomik anlamda yaşadığı zor günler sonrası  bu mesleği icra eden bir çok vatandaşımızın balıkçılığı bırakmasına sebep olmaktadır.

Yapılan yasakların yeniden gözden geçirilmesi ve yeni düzenlemeler ile balıkçılarımızın mağduriyetlerinin  giderilmesi sağlanabilir. Her yıl büyük ümitler ile sezonun ilk günü limandan ayrılan balıkçılarımızın sene boyunca bereketli ve bol kazançlı bir av sezonu geçirmelerini temenni ediyor ve 1 Eylül de Gırgır ile avcılık yapanlara ve 15 Eylülde Trol balıkçılarımızın denize açılması ile başlayacak 2018-2019 Su Ürünleri Balık Av Sezonun tüm balıkçılarımıza ve bu sektörden ekmek kazanan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adana Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?