• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çelik: Arakanlı Müslümanlara Yapılan Zulme Sessiz Kalınmamalı

Çelik: Arakanlı Müslümanlara Yapılan Zulme Sessiz Kalınmamalı

(CUHA)- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından açıklama yaparak, “Başta BM olmak üzere kurumlara düşen görev, suçu tespit etmek ve kınamakla sınırlı olmamalı” dedi.

Çelik, Birleşmiş Milletler’in (BM) Myanmarlı generaller için soykırım yargılaması talebine ilişkin yaptığı açıklamada, Müslümanların sistematik katliamlarla karşı karşıya kalmasının, tüm uluslararası kurumların gözleri önünde devam ettiğini vurgulayarak, uluslararası kurumların bu katliamları durduracak bir mekanizma üretmemesinin katilleri cesaretlendirdiğini söyledi.

BM tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu’nun, 18 ay süren araştırmasını tamamladığını aktararak, raporda Arakanlı Müslümanlara soykırım uygulandığının net şekilde ortaya konulduğunu bildiren Çelik, raporda, Myanmar ordu yetkilileri hakkında Arakan eyaletinin kuzeyinde soykırım, ülkenin kuzeyindeki Kaçin ve Şan eyaletinde ise, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları nedeniyle soruşturma başlatılması gerektiğini vurgulayarak, “Rapor net bir biçimde, askeri yetkililer tarafından asla ayrım gözetmeksizin cinayetler işlenmesini, kadınlara toplu tecavüzü, çocuklara saldırılmasını ve köylerin tamamen yakılmasını tespit ediyor” şeklinde konuştu.

Çelik yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bölgede Arakanlı Müslümanlara dönük soykırımın, dünyadaki diğer soykırımlarla ‘doğallığı’, ‘ciddiyeti’ ve ‘kapsamı’ bakımından benzerlikler gösterdiği raporda delilleriyle ortaya koyuluyor. Her şey açık ve net, Myanmar ordu yetkililerinin Arakanlı Müslümanlara karşı soykırım suçu işlediği ve suçun işlenmeye devam ettiği tespit edilmiş durumda. Başta BM olmak üzere kurumlara düşen görev, suçu tespit etmek ve kınamakla sınırlı olmamalı. Bu suçun nasıl durdurulacağı konusunda acil ve etkili eylem planı duymalıyız. Bu soykırım suçu bir yıldır işleniyor ve bir yıldır durduracak bir şey yapılmadı. Bu suçun acilen durdurulması için atılacak adımları duymak istiyor herkes.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?