" /> Çelik’ten İş Bankası Açıklaması: “Atatürk’ün mirası bütün milletimizindir” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çelik’ten İş Bankası Açıklaması: “Atatürk’ün mirası bütün milletimizindir”

Çelik’ten İş Bankası Açıklaması: “Atatürk’ün mirası bütün milletimizindir”

Ankara (CUHA) – AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısı devam ederken Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazineye devrine ilişkin bir soru üzerine de Çelik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin ortak değeri, Cumhuriyet’in kurucusu ve ulusal lider olduğuna dikkati çekerek, “Dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her türlü mirası Türk milletinin ortak malıdır. Herhangi bir şekilde bir partinin, bir grubun, bir zümrenin değildir.” diye konuştu.

Atatürk’ün mirasını, Atatürk’ün söyledikleri konusunda doğru anlamak gerektiğini belirten Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

“CHP’de şöyle bir şey oluyor, onun doğal mirasçısı olarak görüyorlar kendilerini. Halbuki o zaman tek partivardı, başka bir parti yok. Ama Atatürk’ün bu parti meselesi üzerinden bunu konumlandırması Türkiye’nin, Türkiye’deki siyasi partiler sisteminin, Türkiye’nin siyasi partilerle yönetilmesi ilkesine yaptığı bir vurgu olarakdeğerlendirilmelidir. Eğer biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını herhangi bir partinin uhdesinde görürsek, o zaman bu Atatürk’e karşı ulusal bir lider, Cumhuriyet’in kurucusu gibi ilkelerle yaklaşma yerine çok daha indirgemeci bir yaklaşım ortaya koyma şeklinde olur.”

Atatürk’ün mirasının tüm milletin olduğunu, her türlü mirasının Türk milleti adına devlette temsil edilmesi gerektiğini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Herhangi bir partide temsil edilmesi kesinlikle doğru değildir. Bu Atatürk’ün mirasına karşı yapılmış bir haksızlıktır, bunu net bir şekilde görmek lazım. Herhangi bir partinin ‘Atatürk’ün şu ya da bu yerdeki mirasının temsilcisiyim’ diye bir bankada temsil edilmesiyse fevkalade yanlış bir meseledir. Bir partinin niye bir bankanın yönetiminde koltuğu olur? Bu da yanlış bir görüntüdür. Esasında Atatürk’e saygı gereği de CHP’nin bu pozisyondan vazgeçmesi gerekir. Bu pozisyonu Türk milleti adına Türkiye Cumhuriyeti devletinin pozisyonu olarak konumlandırmak, bir özen ve dikkat göstermesi gerekir. Fakat maalesef bunu parti meselesi haline getiriyorlar ki Atatürk’e karşı yapılmış en büyük saygısızlıktır.

Bizce doğru tutum şudur, CHP’nin Atatürk’ün mirasına saygı gösterip, Türk milleti adına bunun Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından temsil edilmesi şeklinde bir düzenlemeyi uygun bulması ve bu şekilde temsil edilmesi konusunda hassasiyet göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde bu mirasa karşı yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendiriyoruz.”

Cumhuriyet Halk Partisinin özellikle Suriye politikasında her türlü devletin ve grubun beyanını dikkate aldığını, bir tek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Cumhurbaşkanı’nın beyanlarını dikkate almadığını belirten Çelik, “Sorduğu bütün sorulara bakın ya Esad adına sorulmuş sorulardır ya da yabancı bir devletin pozisyonu adına sorulmuş sorulardır. Siyasette en vahim durumlardan bir tanesi, siyasi haymatlos (vatansız) olmaktır. Bu şekilde haymatlos olmak durumu doğru bir durum değildir, biraz da trajik durumdur.” diye konuştu.

CHP’nin aslında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Cumhurbaşkanı’nın beyanlarını esas alması gerektiğini ifade eden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bize karşı şimdiye kadar burada terör gruplarını destekliyor diyenler kimlerdi? Türkiye’nin düşmanlarıydı. Herkes bir vekalet savaşı yürütürken Türkiye, orada Suriye halkından yana tavır koyarken Esad adına ya da şu ve bu çıkar grubu veya güç odağı adına Türkiye Cumhuriyeti’ni terör gruplarıyla ilişkilendirmeye çalışanlar kimlerdi? Yine bu yabancı gruplardı ama bunun Türkiye’nin içindeki bir siyasi parti tarafından tercüme edilmesi ve dillendirilmesi ve bunun bu kadar sistematik olarak yapılması doğrusu son derece üzücü ve vahimdir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?