" /> Cemal Kaşıkçı Olayı ile MİT’in İmajına Darbe Vurulmak İstendi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cemal Kaşıkçı Olayı ile MİT’in İmajına Darbe Vurulmak İstendi

Cemal Kaşıkçı Olayı ile MİT’in İmajına Darbe Vurulmak İstendi

CUHA- Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolması olayının arkasında, Millî İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 2018 yılıyla birlikte özelikle PKK’lı üst düzey yöneticiler başta olmak üzere, FETÖ’den aranan teröristlere yönelik yurt dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar var.

Sosyal Medya Gazetesi, İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolduğu ve konsoloslukta öldürüldüğü açıklanan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir haberi gündeme getirdi.

MİT YURT DIŞINDA BAŞARILI OPERASYONLAR YAPTI

“Millî İstihbarat Teşkilatı, ülkenin ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı işlediği suçlar dolayısıyla yurt dışında elini kolunu sallayarak dolaşan teröristleri bir bir yakalayıp, Türkiye’ye getirerek, “Nerede olursanız olun, sizi bulunduğunuz yerde yakalayarak, ülkeye getirip, burada yargılayacağız” imajını çok güçlü bir şekilde ortaya koyup, yakaladığı teröristleri kamuoyuyla paylaştı” diye yazan Sosyal Medya Gazetesi, haberin devamında şunları yazdı;

YABANCI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ RAHATSIZ

MİT’in bu başarılı operasyonları yabancı istihbarat örgütleriyle bilgi paylaşımı yapmayarak gerçekleştirmesi, istihbarat örgütlerini rahatsız etti. Bunun yanında taşeron örgüt PKK’yı kullanmak isteyen istihbarat örgütleri, PKK’dan “Hayır” yanıtını aldı. Gerekçe olarak, Türkiye’nin yaptığı operasyonlar ile can güvenlikleri bir yana, bulunduğu ülkelerde başını hücre evlerinden dışarıya çıkartamadı.

AMAÇ MİT’İN GÜÇLÜ YAPISINI ZEDELEMEK

Yabancı istihbarat örgütlerine “Siz bizi koruyamıyorsunuz. MİT sizin ülkenize kolayca giriyor, üst düzey yöneticilerimizi bir bir alıp, götürüyor.” Yanıtını alan istihbarat örgütleri, MİT’in bu güçlü imajını zedelemek istedi.

ERDOĞAN: “PAKETLEYİP GETİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışında bulunan teröristlerin peşini bırakmayacaklarını ve “Paketleyip getireceğiz” sözünü yerine getiren MİT’e öyle bir cevap verilmeliydi ki, bu yurt dışında aranıp, Türkiye’de yaşayan kişiler ile sınırlı kalmamalı, bir yanında Amerika, bir yanında ise, Türkiye’nin son günlerde yaşamış olduğu ekonomik krizi atlatmak için, Türkiye’ye destek vermeye başlayan Araplar olmalı ve dünya kamuoyunda ses getirmeli hatta günlerce dünya medyasında da yer almalıydı.

Yabacı istihbarat örgütleri, MİT’in imajına karşı yapacağı bu operasyonu konusunda bir çok ismi gözden geçirdi. İşte Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın adı burada devreye girdi.

YABANCILARIN KORUNMASI TÜRKİYE’NİN ULUSAL SORUNU

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Türkiye açısından diğer yabancı gazetecilerden bir farkı yoktu. Ancak, ülkenin güvenliği açısından Türk halkının ve ülkeye gelen yabancıların korunması Türkiye’nin ulusal sorunuydu.

MİT’E CEVAP VERİLDİ

Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamaması elbette çok önemli bir olaydır. Ancak dünya medyasında her gün farlı bir haber ile olayın sıcak tutulmasındaki mesaj, yurt dışında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlara imza atan MİT’e verilmekteydi.

Yabancı istihbarat örgütleri MİT’e “Siz bizim ülkemizden insanları alıp götürürseniz, bizde sizin ülkenize girer, istediğimiz kişiyi öldürür veya alıp gideriz” mesajı verilerek, PKK’lı ve FETÖ terör örgütlerinin yüreğine su serpmiş oldu.

İSTİHBARATÇILAR KOVULMUŞ

Günlerce Kaşıkçı’dan haber alınamaması üzerine dünyanın gözü Suudi Arabistan’a çevrilmişti. Cinayeti inkar eden Riyad yönetimi, 20 Ekim’in ilk saatlerinde Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında öldüğünü kabul ederek, yapılan soruşturmada 18 kişinin gözaltına alındığını ve üst düzey üç istihbarat görevlisinin kovulduğunu açıkladı.

WASHİNGTON POST YAZARI CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

13 Ekim 1958’te Medine’de doğan Cemal Kaşıkçı, ilk ve orta eğitimini ülkesinde tamamlayıp, üniversite eğitimini Amerika’da aldı. İndiana State Üniversitesi’nden işletme lisansı ile mezun olan Cemal Kaşıkçı, gazetecilik mesleğine İngilizce yayınlanan Saudi Gazette’de muhabir olarak başladı.

1990-1999 yılları arasında Al Hayat’ın dış haberler servisinde görev alan Kaşıkçı, Afganistan, Lübnan ve Sudan gibi çatışma bölgelerinde çalıştı.

1999’da, Suudi Arabistan’ın önde gelen gazetelerinden Arab News’ün yardımcı genel yayın yönetmenliğine getirilen Cemal Kaşıkçı, dört yıl sonra reformist gazetelerden Al Watan’ın genel yayın yönetmeni oldu. Al Watan’da 2 ay gibi kısa süre görev yapan Kaşıkçı, gazetede yazdığı yazılar dolayısıyla görevden alındı.

Londra’da sürgün hayatı yaşayan Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın Londra ve Washington Büyükelçisi Prens Turki El Faysal’ın basın danışmanlığını yaptı.

2007 yılında tekrar Al Watan’daki genel yayın yönetmenliğine geri dönen Kaşıkçı, 2010’da ikinci kez, yazdığı yazılar dolayısıyla görevden alındı 2010 yılında, Prens El-Velid bin Talal’ın emriyle, Al Arab televizyonunun başına getirilen Kaşıkçı, 11 saat süren yayının ardından Suudi hükümeti, Al Arab’ın yayınlarını sona erdirdi.

USAME BİN LADİN İLE YAKINDAN İLİŞKİSİ VARDI

El Kaide’nin lideri Usame bin Ladin’i yakından takip eden Cemal Kaşıkçı, El Kaide lideri Ladin ile bir çok röportaj yaptı. Ladin’in isteği üzerine çok kez yanında bulunan Kaşıkçı, o dönemde hakkında çok az şey bilinen terör örgütünün liderini anlatan yazılar yazdı.

Cemal Kaşıkçı’nın yakın arkadaşı olan Salameh Nematt, bir gazeteye verdiği röportajında, El Kaide ile olan ilişkisinden dolayı Kaşıkçı’nın sürekli başını belaya bulaştırarak, sorunlar yaşadığını ancak, Kaşıkçı’nın gazeteci olarak görevini yaptığını söyledi.

KAŞIKÇI: “KENDİMİ GÜVENDE HİSSETMİYORUM”

Suudi Arabistan’ın politikalarını eleştiren yazılar yazan Washington Post yazarı Kaşıkçı, yakın arkadaşlarına Washington’da yaşarken bile kendisini güvende hissetmediğini, korku ve kaygılar içerisinde olduğunu söylediğine dair gazetelerde haberi yer aldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?