" /> CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: İnsan Hakları Sözleşmelerine Saygı Göstermek Zorundayız – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: İnsan Hakları Sözleşmelerine Saygı Göstermek Zorundayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: İnsan Hakları Sözleşmelerine Saygı Göstermek Zorundayız

Ankara (CUHA)- CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, yazılı bir açıklamada bulunarak “Cumartesi anneleri yalnız değildir” dedi.

Cumartesi Annelerinin 700. hafta buluşmasında, kayıp yakınlarının adalet talebini dile getirmek için barışçıl bir şekilde toplananlara polisin sert müdahalesini kınadıklarını dile getiren Gökçen, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “istismarcı” olmakla suçladığı Cumartesi Anneleri, devletin gözetimi altında kaybedilen ve dosyaları aydınlatılmayan yakınlarının kemiklerini hala alamadıklarından Galatasaray Meydanı’nı çocuklarının mezarı olarak görmeye mecbur bırakılıyorlar” diye konuştu.

Gökçen, Cumartesi annelerini istismarcılıkla suçlayanların, şehitlerin ailelerini ve acılarını istismar etmeye çalıştıklarını dile getirerek, “Dün Erdoğan hakkında söylediklerinin bugün tam tersi yönünde açıklamalar yapan Süleyman Soylu’nun annelerin acılarını anlamasını beklemiyor, merhamet istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Anayasa’nın insan haklarını korumak için var olduğunu ve terörle mücadelede insan haklarına saygının işlevini hatırlattıklarını belirten Gökçen, “Anayasal haklara ve uluslararası insan hakları sözleşmelerine saygı göstermek zorundayız. Masumiyet karinesi başta olmak üzere, yaşam hakkı ve toplanma hakkına aykırı yasakları tanımıyor, hak mücadelemizi yurttaşlarımızla birlikte sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?