" /> CHP’den Sağlıkta şiddeti önlemeyi amaçlayan kanun teklifi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’den Sağlıkta şiddeti önlemeyi amaçlayan kanun teklifi

CHP’den Sağlıkta şiddeti önlemeyi amaçlayan kanun teklifi

Ankara (CUHA) – CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının her geçen gün arttığını ve resmi beyaz kod verilerine göre, yılda 12 bin şiddet olayının yaşandığını belirtti.

Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce meclise getirilerek yasalaşması gerektiğini anlatan Şeker, “Sağlık çalışanları yaptıkları işin niteliği gereği hasta ve yakınları ile doğrudan temas etmektedir. Yeterli ve zamanında sağlık hizmeti alamadığını belirten hasta ve yakınları tarafından sağlık çalışanları darp edilmekte, yaralanmakta ve hatta öldürülmektedir. Bu durum dolaylı olarak tüm toplumun sağlığını da tehdit etmektedir. Çöken sağlık sisteminin bedelini hekimler ve sağlık çalışanları sağlıklarıyla, canlarıyla ödemeye devam ediyor.” diye konuştu.

Sağlıkta şiddeti önlemeyi amaçlayan kanun teklifini bugün Meclis’e verdiğini kaydeden Şeker, “Sağlık personeline, yerine getirdiği sağlık hizmeti nedeniyle yapmaması gereken bir işi yapması veya yapması gereken bir işi yapmaması için emir veren, baskı yapan, nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Şeker, teklifin verilen cezanın paraya çevrilemeyeceğini ve şiddetin ölümle sonuçlanması durumunda, failin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını içerdiğini aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?