• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Altay: Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Hatay İçin Tereddüt Taşımıyoruz

CHP’li Altay: Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Hatay İçin Tereddüt Taşımıyoruz

Ankara (CUHA) – CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yerel seçimlere yönelik anket sonuçlarına göre Ankara için bir tereddüt olmadığını belirterek, “İzmir malum ilan edildi bile. Adana, Mersin, Antalya, Eskişehir, Hatay ile ilgili tereddüt taşımıyoruz. Bursa’da birkaç puan önde gidiyoruz. İstanbul’da da an itibarıyla öndeyiz” dedi.

Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına değinen Altay, “16,5 yıldır yürütülen iş ve işlemleri bir kalemde silip, yeni bir vergi reformundan bahsetmek milletin aklıyla alay etmektir, âlemi kör, herkesi sersem zannetmektir” diye konuştu.

Altay, hükümetin 2,5 milyon kişinin istihdam edileceğine yönelik açıklamalarını eleştirerek, “Hazine ve Maliye Bakanı diyor ki; ‘Şubat ocaktan, mart şubattan, nisan marttan iyi olacak.’ Bunları demese belki ekonomi biraz daha vatandaş bakımından stabil olacak. Şubat bitti. İşsizlik ocakta yüzde 11,6 iken, şubatta yüzde 12,3 olmuş. Bu nasıl iyiliktir? Berat Bey herhalde herkesi işsiz bırakırsa her şeyin çok iyi olacağını öngörüyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de bir “saray sosyetesi” yarattığını kaydeden Altay, “Türkiye’de son yıllarda saray sosyetesi türedi, şimdi Damat Bey de saray âleminden çıkmış sanal âlemde yolculuk yapıyor. Ortaya koyduğu iddiayla, kendi yönettikleri devletin rakamları birbirleriyle taban tabana çelişiyor. Bu millet kendi aklıyla alay edene gününü gösterir” dedi.

“YASAMA, YÜRÜTME VE YARGININ ERDOĞAN’IN TEKELİNDE”

Yasama, yürütme ve yargının Erdoğan’ın tekelinde olduğunu savunan Altay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Ergenekon ve Balyoz davaları mağdurlarının açtığı bir davada 150 bin liralık tazminat ödenmesi kararına karşı, devletin mali gücünü gerekçe göstererek bozma talebinde bulunduğunu söyledi. Altay, “Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki davalarda verilen, Erdoğan’ın tabiriyle 2,5 milyon liralık ceza için böyle bir değerlendirmede bulunma gereği bile duymuyor” şeklinde konuştu.

CHP’li milletvekillerinin Kılıçdaroğlu’nun söz konusu tazminat cezaları için fon oluşturduklarını hatırlatan Altay, “Bu itirazına gerekçe yazdığı husus için utanması lazım. Bunu da kabul etmek mümkün değil” dedi.

“31 MART’TA TÜRKİYE’Yİ BU UÇURUMDAN MİLLET KURTARACAK”

Türkiye’nin ekonomik, iç ve dış barış, güvenlik olarak büyük bir uçurumun kenarında olduğunu savunan Altay, 31 Mart’ta Türkiye’yi bu uçurumdan milletin kurtaracağını söyledi. Altay, ekonomik krizden Türkiye’nin en büyük holdinglerinin şikâyet ettiğini dile getirerek, “Bu artık Türkiye’de yolun sonu demektir. Yolun sonuna gelindiğinde insanlar, ya birini yoldan çekerler ya bir yol gösterirler ya yeni bir yol açarlar. 31 Mart aynı zamanda yeni bir yolun açılacağı seçim olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Toplumun bir cinnet halinde olduğunu savunan Altay, “kambur ittifakı” olarak nitelendirdiği Cumhur İttifakı’nı milletin 31 Mart’ta doğrularak sırtından atabileceğini ifade etti.

Altay, bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in birlikte hangi illerde miting gerçekleştireceklerini sorması üzerine öncelikle Aydın, Balıkesir ve Denizli’nin belirlendiğini ancak il sayısının artmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” ifadelerine yönelik değerlendirmesi sorulan Altay, “Erdoğan, halkın kendisini gözünden ve gönlünden düşürdüğü için anketlerde böyle sonuçlar çıktığını görse kendisi açısından belki sağlıklı tedbirler alabilir” dedi. Altay, buna yönelik başka bir soruya karşılık da “Daha dur, Tayyip Erdoğan anket sonuçlarını gördükçe küsmek şöyle dursun, çıldıracak” ifadesini kullandı.

“10 MART’TA HERKES İSTANBUL’U CHP’NİN ALDIĞINI KABULLENECEK”

Altay, yerel seçimlere yönelik anket sonuçlarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

“Ankara için bir tereddüt yok. İzmir malum ilan edildi bile. Adana, Mersin, Antalya, Eskişehir, Hatay ile ilgili tereddüt taşımıyoruz. Bursa’da birkaç puan önde gidiyoruz. İstanbul’da da an itibarıyla öndeyiz. 10 Mart’ta herkes İstanbul’u CHP’nin aldığını tayin ve tespit edip kabullenecek.”

CHP Grup Başkanvekili Altay, neden 10 Mart tarihini verdiğinin sorulması üzerine, ekonomik ve toplumsal gidişatın 31 Mart’ın beklenmesine gerek bırakmayacağını öne sürdü.

Parti kapatmanın doğru olmadığını vurgulayan Altay, şöyle devam etti:

“HDP ile resmi bir ittifakımız yok, HDP’yi terörist bir parti olarak da görmüyoruz. Terör örgütü PKK’dır. HDP’nin milletvekili TBMM kürsüsünde oturup başkanlık ediyorken, sen altına kırmızı plaka vermişken, bu partiyi ‘terör örgütü’ olarak niteleyemezsin. Ceketini ilikliyorsun, HDP’li Meclis başkanvekilinden parmak kaldırıp söz istiyorsun, verirse konuşuyorsun, vermezse konuşmuyorsun.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?