" /> CHP’li Çelebi; FETÖ’cü Savcı ve Hakimlerin Hesap Vermesini İstedi – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Çelebi; FETÖ’cü Savcı ve Hakimlerin Hesap Vermesini İstedi

CHP’li Çelebi; FETÖ’cü Savcı ve Hakimlerin Hesap Vermesini İstedi

Ankara (CUHA) – CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “TSK üzerinde uygulanan kumpasın aktörü FETÖ’cü savcı ve hakimler hakkında mahkeme kararlarına yansıyan suç duyurularının gereği yerine getirilmemiştir.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında ortaya çıkan mağduriyetlere değinerek, FETÖ’cü savcı ve hakimlerin hesap vermesini istedi.

Çelebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarında ortaya çıkan mağduriyetlere değinerek, FETÖ’cü savcı ve hakimlerin hesap vermesini istedi.

İzmir Milletvekili Çelebi, FETÖ’cü savcı ve hakimlerin, örgüt üyeliğinden yargılandıklarını ancak görevleri başında iken işledikleri suçlara ilişkin yapılan suç duyurularından bir sonuç alamadıklarını, 15 Temmuz sonrası başlayan davalara müdahil olma taleplerinin ise kabul edilmediğini söyledi.

Mehmet Ali Çelebi, FETÖ’nün uygulamaları ve açılan kumpas davaları sürecinde binlerce subay, astsubay, uzman ve askeri öğrencinin silahlı kuvvetleri ile bir şekilde ilişkisinin kesildiğini vurguladı.

FETÖ mensuplarının ordunun hiyerarşisi, liyakat sistemi ve geleneklerini yerle bir ederek muharebe gücüne büyük zarar verdiğine işaret eden Çelebi, “TSK’nın eğitim kurumlarının, askeri sağlık kurumlarının, uğradığı tahribatın giderilmesi ve yeniden ayağa kaldırılması ordunun geleceği açısından son derece hayatidir.” ifadesini kullandı.

Balyoz ve Ergenekon gibi kumpas davalarında mağdur olanların haklarının iade edilmediğini dile getiren Çelebi, şöyle devam etti:

“TSK üzerinde uygulanan kumpasın aktörü FETÖ’cü savcı ve hakimler hakkında mahkeme kararlarına yansıyan suç duyurularının gereği yerine getirilmemiştir. Bu süreçte, telafisi mümkün olmayan bir akibetle karşı karşıya kalan aziz şehitlerimize bir an önce hak ettikleri yasal ‘şehit’ statüsünün tanınmasını bekliyoruz.”

Kumpas Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KumpasDer) Başkanı Ahmet Tatar ise bu davalardaki mağduriyetlere değinerek, “Ordu içinde bizlere asker kılığında tuzak kuranlar polis, jandarma, savcı ve hakim kılığında bizlere düşman hukukunu uygulayanlar ile onların yüksek yargıdaki uzantıları, 15 Temmuz’da milletin üzerine tankları sürmekten kurşun ve bomba yağdırmaktan geri durmadılar.” diye konuştu.

Toplantıya, CHP’nin Denizli Milletvekili Haşim Teman Sancar ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve FETÖ mağduru oldukları belirtilen bir grup emekli asker katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?