• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Emir: “Neden İhtiyacın 5 Katı Oy Pusulası Basılıyor?”

CHP’li Emir: “Neden İhtiyacın 5 Katı Oy Pusulası Basılıyor?”

Ankara (CUHA) – CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 31 Mart Yerel Seçimleri için basılacak oy pusulası sayısının ihtiyacın neredeyse 5 katı olduğunu belirterek, “Bu ihtiyaç nereden kaynaklanıyor?” diye sordu.

Emir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Seçim Kanunu ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı gereğince alanlarda parti logolu afiş ve ilan kullanılmasının yasak olduğunu, buna rağmen Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti adayları Mehmet Özhaseki ve Veysel Tiryaki’nin afişlerinde parti logosu bulunduğunu belirtti.

Bu konudaki şikayetlerini 18 Şubat’ta Ankara Valiliği’ne ilettiklerini aktaran Emir, “Sayın Vali’den bugüne kadar bir cevap bile alamadık. Sayın Vali’ye sesleniyorum: Kendisi devletin valisidir, AKP ve sarayın valisi değildir. Bir an evvel kendisine gelmelidir, hukuku uygulamalıdır. Kanunlar son derece açıktır. Bu afişlerin ve reklamların asılması kanunların çiğnenmesidir. Bu durumda da görev valiye düşmektedir ama vali maalesef sus pus durumdadır” diye konuştu.

YSK’nin yerel seçim için olağanüstü seviyede oy pusulası basma kararı aldığını kaydeden Emir, şunları söyledi:

“Son kararla, olması gereken oy pusulasının neredeyse 5 katı kadar oy pusulası basılacak. Bu ihtiyaç nereden kaynaklanmaktadır? Geçen seçimlerde veya daha önceki yerel seçimlerde pusula olmadığı için oy veremeyen bir tek vatandaş var mıdır? Eğer yoksa bu pusulalar nerede kullanılacaktır? Biz tabi ki bunların kullanılıp kullanılmadığını tutanağa bağlayacağız ama çöplerden atılmış, yakılmış, yakılmaya çalışılmış pusulalar bulduğumuz zaman da seçimlerin kirlenme ihtimali belirmiştir. Gözümüz üstünüzde, bu kadar seçim pusulasını niye bastığınızı anlamak mümkün değil. Aklınızdan oy çalmak, oy pusulalarını başka türlü kullanmak gibi bir şey geçiyorsa şimdiden bundan vazgeçin, dünyayı başınıza dar ederiz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?