" /> CHP’li Seyit Torun’dan fındık isyanı – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Seyit Torun’dan fındık isyanı

CHP’li Seyit Torun’dan fındık isyanı

Ankara (CUHA) – Türkiye’de her şeyin fiyatının arttığını ama fındığın fiyatının düştüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, yeni mahsul fındık fiyatının hala açıklanamamasına da isyan etti.

Seyit Torun yaptığı yazılı açıklamada “Hükümet üreticiyi korumak için kılını kıpırdatmıyor. Fındık fiyatını hala açıklamadı. Sanki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kendilerine bağlı değilmiş gibi sürekli topu TMO’ya atıyor, bahaneyi ona buna buluyor” dedi.
Seyit Torun, dolar yükselirken Türkiye’de fiyatı artmayan tek ürünün fındık olduğunu söyledi.

Fındığın rantını kim yiyor?
“Dolar neredeyse 7 liraya dayandı ama bizim dolarla ihraç ettiğimiz, ülkemizin en önemli ihraç ürünü olan fındık geçen yılın da altına düştü” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun hükümete “Yoksa siz bu fındığı ihraç etmiyor musunuz? Siz bizi mi kandırıyorsunuz?” diye sordu.

Torun, “Geçen yıl dolar ortalama 3 buçuk liraydı, üretici fındığını 10 buçuk liradan satıyordu. Şimdi dolar 7 lirayı zorluyor ama vatandaş geçen yılki fiyattan, onun da altındaki bir fiyattan elindeki ürünü çıkarıyor. Hükümet fındığa fiyat veremiyor. Üretici elindeki ürünü yok fiyatına satıyor. Üretici ne yapsın? İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Üretici evine ekmek götüremez hale geldi. Şimdi okullar açılacak, vatandaş çocuğunun okul alışverişini yapamıyor. Milli ihraç ürünümüz olan fındıkta büyük bir oyun oynanıyor, fındık üreticisi belli bir zümrenin çıkarlarına kurban ediliyor. İlaçtan gübreye kadar fındık üretiminin tüm girdileri zamlandı. Nedense fındık para etmiyor ” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?