" /> CHP’li Seyit Torun,”Fındık en az 15 lira olmalı” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Seyit Torun,”Fındık en az 15 lira olmalı”

CHP’li Seyit Torun,”Fındık en az 15 lira olmalı”

Ankara (MNT) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Karadeniz’de bazı yörelerde fındık hasadı başladı. Ancak fındık fiyatlarının hala belli olmaması üreticileri karamsarlığa sürüklüyor. Fındık en az 15 lira olmalı” dedi.
Fındığın Karadeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli tarım ürünü olduğunun altını çizen Torun, ancak üreticinin emeğinin karşılığını almadığını söyledi. Torun “Fındık üreticisinin alın terinin karşılığını alabilmesi için var gücümüzle mücadele veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bundan hiçbir üreticinin endişesi olmasın” dedi.
Torun, hükümetin piyasalara müdahale ederek hem üreticinin sorunlarını çözebileceğini hem de ülkenin ihracat gelirlerini artırabileceğini savundu. Fındığın milli ürün olduğunu belirten Torun, “Milli ürünümüzün uluslararası piyasalarda hak ettiği değeri bulması, hem ülkemizin hem de çiftçimizin menfaatidir” dedi.
Türkiye’nin tarım ürünleri ithal etmesini eleştiren Seyit Torun, “Bu hükümet tarımı bitirmiştir. Fındık, henüz ithal etmediğimiz 5 ürün arasında. Dünyanın en önemli fındık üreticisi ve ihracatçısı ülkeyiz. Ancak böyle giderse fındık ithal eder duruma düşeceğimizden korkuyorum. Yerli ve milli olanların öncelikle milli ürünümüze sahip çıkması gerekir” diye konuştu.

İKTİDAR SÖZÜNÜ TUTSUN
Torun, CHP olarak fındık üreticilerinin hakkını savunmaya devam edeceklerini söyledi ve şöyle devam etti:
“Seçim beyannamesinde de belirttiğimiz gibi fındığın fiyatı en az 15 lira olmalıdır. Bugün fındığın hak ettiği değer en az 15 liradır ve bunun da altına düşmemesi gerekiyor. Zaten fındığın maliyeti 11-12 lira seviyelerindedir. Ziraat Odaları ve uzmanlar bu yıl fındık rekoltesinin beklenenden daha az olacağını açıkladı. Üretici açısında 15 liradan aşağısı düşmesi, üreticinin açlığa mahkum edilmesidir.
İktidar partisi milletvekilleri seçimden önce fındık üreticilerine birçok söz verdi. Biz bu sözlerin tutulup tutulmadığını öncelikle takip ediyoruz. Bir an önce verilen vaatlerin ve sözlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz.”
Seyit Torun “Karadeniz Bölgesi ekonomisinin büyük bölümü fındığa bağlıdır. Ülkemiz fındık üretimi ve ihracatında dünyada tekeldir. Yıllara göre değişmekle birlikte dünya fındık üretiminin ve ihracatının büyük bölümünü ülkemiz karşılıyor. Buna rağmen hükümet, fındık üreticisinin ve geçimini fındıktan sağlayan milyonların sesine kulak vermiyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?