• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’nin İş Bankası’ndaki Hisseleri Hazineye Devredilebilir

CHP’nin İş Bankası’ndaki Hisseleri Hazineye Devredilebilir

(CUHA)- Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Aslan Delice, tek maddelik bir yasa ile CHP’nin İş Bankası’nda bulunan hisselerin Hazine’ye devredilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’nin Türkiye İş Bankası’nda bulunan hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesi ile ilgili yapmış olduğu açıklamanın ardından konuşan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Aslan Delice, “Çıkarılacak tek maddelik bir yasa ile bu hisselerin Hazine’ye devri gerçekleştirilebilir” dedi.

Delice, “CHP’nin yüzde 28 hisse karşılığında 4 yönetim kurulu üyesini ataması siyasi partiler kanununa aykırıdır. Bu konu sadece ‘temettü alınmıyor’ şeklinde geçiştirilecek bir konu değil. Çünkü hem kanun hem Amerikan Yüksek Mahkemesi sermaye ve parti ilişkisini yasaklıyor. Amerikan Yüksek Mahkemesi bir kararında diyor ki “Partiler sermaye biriktirmek veya kar etmek için değil düşünce biriktirmek için kurulurlar.” Dolayısıyla bu ilişki hem yasal açıdan hem de hukuken kopartılması gereken bir ilişkidir” açıklamasında bulundu.

Temettü alınmamasının yeterli olmadığını dile getiren Delice, “Çünkü İş Bankası Türkiye’nin en büyük sınai ve finans komplekslerinden biri. Böylesine büyük bir finans kompleksinin bir partiyle ilişkili olması rekabet hukukuna ve partiler arasındaki hukuka aykırıdır. Çünkü siz böylesine büyük bir finans devinin yönetiminde yer aldığınızda o finans devinin personel politikasını, yayın politikasını, reklam bütçesini denetlersiniz ve yönlendirirsiniz. Dolayısıyla bu diğer partiler aleyhine açık bir rekabet bozan ortam olur ve dezavantaj oluşturur” diye konuştu.

Delice, “Bana göre İş Bankası’ndaki CHP hisseleri zaten Hazine’ye aittir. Dolayısıyla çıkarılacak tek maddelik bir yasa ile bu hisselerin Hazine’ye devri gerçekleştirilir ve böylece sorun kökünden çözülür” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
CHP Haber

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?