" /> Çin’den İran’a destek – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çin’den İran’a destek

Çin’den İran’a destek

(CUHA) – Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin’in tek taraflı yaptırımlara karşı çıktığını, sorunun diyalog ve görüşme yoluyla çözülmesine destek verdiğini belirtti. ABD’nin İran’a tek taraflı yaptırımları yeniden başlatmasına karşı Lu Kang, dün söz konusu açıklamayı yaptı.

Kang’ın açıklaması Türkiye’nin Çin Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından Türkçe olarak da paylaşıldı. Çin’in tek taraflı yaptırımlara karşı çıktığını hatırlatan Lu, Çin’in uzun zamandan beri İran ile ekonomi, ticaret ve enerji alanlarında açık, şeffaf ve sağlıklı bir ticari işbirliği sürdürdüğünü, bu işbirliğinin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına ve Çin’in uluslararası yükümlülük konusunda verdiği taahhütlere uygun olduğunu, diğer ülkelerin çıkarlarına da zarar vermediğini, dolayısıyla İran’ın haklarına saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Sözcü, yaptırım veya yaptırım tehdidi yerine, sorunun çözümü için diyalog ve görüşmenin en doğru seçenek olduğuna dikkat çekti. Sözcü, ilgili taraflardan eşitlik ve karşılıklı saygı ilkeleri doğrultusunda, anlaşmazlıkları diyalog ve istişare ile çözmelerini, hem bölge hem dünyada barış ve istikrarını birlikte korumalarını istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?