• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÇMO, “Kurban Bayramında Çevreye duyarlı olalım”

ÇMO, “Kurban Bayramında Çevreye duyarlı olalım”

(CUHA) – TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, doğaya ve insana zarar veren anız yangınları ve kurban bayramı dolayısıyla yetkililere ve vatandaşa “Çevreye duyarlılık” çağrısı yaptı.

Hububat hasadının başlamasıyla birlikte her yıl anız yakıldığını anımsatan Doğan, sonuçta, canlı yaşamını, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek durumlar yaşandığını anımsattı.

Çevre Mühendisleri Odası olarak denetim yetkisine sahip olmadıklarını ancak, uyarı görevini yerine getirdiklerini anımsatan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, “Yangınlar hem doğanın hem de çevrenin tahribatına neden olmakta ve hava kirliliği yaratmaktadır” dedi.

“ANIZ KONUSUNDA DENETİMLER ARTTIRILMALI VE ÜRETİCİ BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR”

Anız yangınları konusunda izleme ve denetleme yetkisine sahip kurumların denetimlerini artırması, çiftçilerimizi anız yangınlarının olumsuzlukları konusunda bilgilendirmesi gerektiğine dikkati çeken Doğan, “Ayrıca hububat hasadının ardından toprak yüzeyinden alınamayan kısımlar yakılmayıp uygun aletlerle parçalanmalı ve bu durumun toprağa ve toprağın yeni ürün için hazır hale getirilmesine engel teşkil etmeyeceği anlatılmalıdır. Anız yakılması, çayır ve mera’ların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır…” denilmektedir. Denetimlerin ve cezai işlemlerin anızların yakılmaması doğrultusunda uygulanması, çiftçilerimizin konu hakkında bilgilendirilmesi, toprağımıza ve doğaya verilen tahribatın önüne geçilmesinde büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“KURBAN BAYRAMINDA ÇEVREYE DUYARLI OLALIM”

Kurban Bayramının birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, insanlarımızın manevi duygularını en güzel şekilde yaşadıkları özel günlerden olduğunu belirten Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, “Ancak; özel olarak belirli günlerde kutladığımız bayramlarımızın, gerçekleşmesinin öncesinde ve sonrasında çeşitli kurallara uymak gerekmektedir. Bu belirlenen ve uygulanması gereken kurallarla; çevrede, doğada ve insan sağlığında meydana gelebilecek olumsuzluklar önlenmeye çalışılmaktadır” dedi.

 “KURBAN HİZMETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ’E UYULMALIDIR”

Kurban bayramlarından önce her yıl Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ yayınlanmakta ve uyulması gereken kurallar ayrıntılı olarak belirtildiğini ifade eden Doğan, Bu tebliğe bağlı olarak il ve ilçelerde, ilgili bakanlık yetkililerinden üyelerin bulunduğu bir komisyon kurulduğunu hatırlattı. Doğan şöyle devam etti;

“ Tebliğ kurbanlıkların taşınmasından, kontrolüne, satış ve kesim aşaması ile sonrasında ki tedbir ve uygulamalar gibi konuları içermektedir. Kurban satış yerlerinde, hayvanların kesim aşaması ve kesim yerlerinde çevre ve insan sağlığını etkileyecek olumsuzlukların yaşanmaması adına yapılması gerekenler bu tebliğde belirtilmektedir.  Kurban kesiminde kan, sakatat, deri, hayvansal atıklar ve benzeri hayvansal ürünlerin gelişi güzel alıcı ortamlara atılmaması gerekmektedir. Kesim sonrası hayvansal atıklar, işkembe ve benzeri ürünlerin sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu torbalara konulması, ağzı iyice bağlandıktan sonra özel atık toplama araçlarına verilerek, belediyelerce bertaraf edilmesi gerçekleştirilmelidir. Aksi halde bu hayvansal atıklar, mevsimsel koşullar nedeniyle anında bozunmaya uğrayarak, bakteri üremesine neden olup çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek durumlar oluşturabilmektedir. Haşere oluşumu ve hastalık etkenleri ile kontamine oldukları takdirde, hastalık etkenlerinin kişilere bulaşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle kurban kesiminde ve sonrasında gerekli önlemlerin alınarak, kirlilik yaratacak durumlar oluşmasına izin verilmemelidir. Bayramın; yüreğinde insan ve doğa sevgisi büyüten, bu dünya sana da bana da yeter diye düşünen tüm yurttaşlara kutlu olmasını diliyorum. Bayram; ülkemize huzur, barış ve kardeşlik getirsin. Mutlu bayramlar”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?