• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Antalya’da Daha Büyük Başarılar Hazırlamak İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Antalya’da Daha Büyük Başarılar Hazırlamak İstiyoruz”

Antalya (CUHA) – AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Antalya Belediye Başkan Adaylarımızı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Antalya Aday Tanıtım Toplantısı’nda kentte şiddetli yağmur ve fırtınanın ardından yaşanan doğal afet sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

“Bu felaketlerde malları zarar gören vatandaşlarımıza ve üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimi de özellikle iletiyorum.” diyen Erdoğan, İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Enerji bakanlıklarının büyükşehir belediyesi ve diğer kurumların gelişmeleri yakından takip ettiğini hatırlattı.

Antalya’nın geçmişte nice afetleri, badireleri göğüslemiş, her seferinde yaralarını sarıp hedeflerine doğru yürümeye devam etmiş bir şehir olduğunu vurgulayan Erdoğan, son günlerde yaşanan afetlerin ardından Antalya’nın kutlu yürüyüşüne devam edeceğine inandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bununla ilgili olarak bakanlarım zaten gerekli çalışmaları yaptılar ve ilk saha tespit çalışmalarına göre, yaklaşık 100 milyon lira maddi zarar olduğu tahmin edilmektedir. Gereği neyse şüphesiz bizler yerine getireceğiz. Hortum gibi önüne gelen her şeyi yıkan, sert rüzgarlar, dev dalgalar gibi insan iradesini ve tedbirini aşan afetler, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaşanabiliyor. Afetlerin önüne geçmek mümkün değil belki ama zararlarını azaltmak için gereken önlemleri almak elimizdedir. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi bu tür afetlerden muhafaza etsin, beterinden saklasın diye dua ediyoruz. Gerek bu afette ortaya çıkan zararları telafi etmek gerekse bundan sonra başımıza gelebilecek benzer hadiselerde yıkımların önüne geçmek için gereken çalışmaları yürütüyoruz.”

“ANTALYA’NIN TERCİHİ AK PARTİ”

“Antalya, tercihini AK Parti Belediyeciliğinden, AK Parti’nin hizmet siyasetinden yana kullanarak yüzümüzü güldürmüş bir şehrimizdir.” ifadesini kullanan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu vesileyle Antalya’nın tüm ilçeleri ve mahallelerindeki tüm kardeşlerime selamlarımı ve şükranlarımı iletiyorum. Kurulduğu günden beri AK Parti Antalya Teşkilatımızda görev yapmış partimize, şehrimize, ülkemize ve demokrasimize hizmet etmiş tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu davaya gönül vermiş olup da vefat etmiş kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki seçimde büyükşehir ve ilçelerde AK Parti’yi temsil edecek belediye başkan adaylarına da muvaffakiyetler temenni etti.

Salondakilere, “Cumhur İttifakı olarak inşallah bu seçimlerde zillet ittifakını da illet ittifakını da layık oldukları yere göndermeye var mıyız?” diye soran Erdoğan, şunları söyledi:

“Antalya’nın bu seçimlerde de tercihini hizmet siyasetinden, gönül belediyeciliğinden yana kullanacağına inanıyorum. Cumhur İttifakı ile kurduğumuz gönül birliğine sahip çıkacak ve inşallah bayrağı en yükseğe tırmandıracağız. Antalya, sadece ülkemizin kadim bir şehri değil, aynı zamanda gerçek bir dünya şehridir. Bunun en büyük ispatı, geçtiğimiz yıl bu şehri ziyaret eden turist sayısı ne oldu biliyor musunuz? 12,5 milyon. Dünyanın dört bir yanından misafir ettiği insanlarla turizimde marka olan Antalya, dünyanın dört bir yanına ihraç ettiği tarım ürünleriyle bu alanda da büyük bir markadır. Türkiye’nin yüz akı Antalya, bizim de gururumuzdur.”

Antalya’nın son yıllarda ev sahipliği yaptığı G20 ve Expo gibi organizasyonlarla Türkiye’yi mahçup etmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’yı daha büyük başarılara hazırlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Antalya’nın yeşili, kıyıları, kumsalı, tarım arazileri gibi insanının da eşsiz olduğunu belirten Erdoğan, bunun için Antalya’yı sadece turizmin değil gönüllerin de başkenti olarak gördüklerini söyledi.

Salondakilere, “Al yazmam dalda kaldı, gözlerim yolda kaldı” ifadelerinin yer aldığı Antalya türküsünün dizeleriyle seslenen Erdoğan, “İşte bu Antalya türküsünde olduğu gibi bizim de gözümüz Antalya’dadır.” diye konuştu.

“Antalya 31 Mart’ta sandıkları patlatıyor muyuz, 31 Mart’ta gönül belediyeciliğini zafere taşıyor muyuz, 31 Mart’a kadar gece gündüz çalışıyor muyuz?” sorusunu yönelten ve “Evet” yanıtını alan Erdoğan, “Maşallah, seçim gecesi Antalya’dan müjdeli haberler bekliyorum.” karşılığını verdi.

Antalya’yı sadece turizm alanında değil her konuda en ileri hizmetlere kavuşturmak için 16 yıldır gece gündüz çalıştıklarını ve bu süre içerisinde Antalya’ya 40 katrilyon lira yatırım yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, “Laf değil bu, icraat.” dedi.

Eğitim alanında 9 bin 431 adet yeni derslik kazandırdıklarını, 3’ü vakıf 1’i devlet olmak üzere 4 üniversite kurarak üniversite sayısını 5’e çıkardıklarını anımsatan Erdoğan, yüksek öğrenim öğrencileri için 9 bin 415 yatak kapasiteli yurt binalarını hizmete sunduklarını, birkaç yıl içinde çeşitli ilçelere toplamda 4 bin 750 kişilik 6 yükseköğrenim yurdu daha kazandıracaklarını ifade etti.

Gençliğe verilen önem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 33 bin seyirci kapasiteli stadyumuyla spor salonları, gençlik merkezleri, futbol sahaları gibi sosyal tesisleri de Antalyalıların hizmetine sunduklarına değinerek, “İşte gördüğünüz şu kapalı spor salonu eserimiz, bunu bizden öncekiler yapmadı ama biz yaptık. Niye? Gençliğe verdiğimiz önemin gereği.” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan kadınların tezahüratları üzerine ise Erdoğan, “Ak kadınlarla Konyaaltı’nı da inşallah AK Parti’ye kazandırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Antalya’da üç millet bahçesi projelerinin bulunduğunu, Manavgat’ta inşa ettikleri Türkbeleni Millet Bahçesi’nin açılışını bugün gerçekleştireceklerini aktaran Erdoğan, eski stadın yerine yaptıkları millet bahçesinin tamamlanmak üzere olduğunu, Antalya Kent Müzesi Millet Bahçesinin ise ekim ayında tamamlanacağını söyledi.

Sağlık alanında 20’si hastaneden oluşan 56 yeni sağlık tesisi yaptıklarını, 300 yataklı Aksu Devlet Hastanesi ile 11 adet sağlık tesisinin inşasının sürdüğüne işaret eden Erdoğan, Antalya’ya yapacakları bin yataklı şehir hastanesinin ihale sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Antalya’ya TOKİ vasıtasıyla 4 bin 432 konut projesini hayata geçirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Antalya’da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, Bay Kemal diyor ya, ‘Fakir fukaraya, garip gurebaya en ufak bir destek yok.’ Resmi rakam söylüyorum, 2,5 katrilyon ihtiyaç sahiplerine bu devlet resmen destek vermiştir.” bilgisini paylaştı.

Antalya’daki bölünmüş yol uzunluğunu 195 kilometreden 640 kilometreye çıkardıklarını ve şu anda toplam maliyeti 13 katrilyon lira olan 19 yol projesinin yapımının sürdüğünü aktaran Erdoğan, Antalya-Kemer-Tekirova-Finike yolu projesi içindeki 4 çift tüp tünelin tamamlandığını, 7 çift tüp tünelin de projelendirildiğini dile getirdi.

“ESERLERİMİZLE ORTADAYIZ”

Recep Tayyip Erdoğan, “Biz icraat yapıyoruz laf değil ve eserlerimizle ortadayız. Ziya Paşa ne diyor? ‘Eşek ölür kalır semeri insan olur kalır eseri’ olay bu.” diye konuştu.

Manavgat-Akseki yolundaki güzergahta bulunan 4 çift tüp tünel ve köprülerde çalışmaların sürdüğünü, projenin 2021 yılında tamamlayacaklarına dikkati çeken Erdoğan, Antalya-Taşağıl yolunu da yine aynı yıl tamamlayacaklarını bildirdi.

Alanya ayrımı-Hadim yolundaki 10 tek tüp tünelin yapımının tamamlandığını ve Konya’yı Antalya’ya bağlayacak yolda inşa ettikleri Demirkapı Tüneli’nde çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, tünel trafiğe açıldığında 4 dakikada karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiş sağlanacağını ve bu projeyi gelecek yıl tamamlayacaklarını belirtti.

Antalya-Alanya-Gazipaşa yolundaki inşaatların hızla devam ettiğinin, proje içindeki 5 tek tüp tünelin tamamlandığının altını çizen  Erdoğan, Gökçebelen Tüneli’ndeki ve Alanya Doğu Çevreyolu Dim Tüneli’ndeki çalışmaların da gelecek yıl tamamlanacağını söyledi.

Burdur-Antalya-Alanya otoyolu projesiyle ilgili adımların yıl içerisinde atılacağını belirten Erdoğan, tramvay hattını tamamlayarak hizmete aldıklarını hatırlattı.

Antalya’yı İzmir ve İstanbul’a bağlayacak YHT projesi

Antalya’yı İstanbul’a ve İzmir’e Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı ile bağlayacaklarına dikkati çeken Erdoğan, Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Isparta-Antalya hızlı tren projesinde 3 kesim halinde etüt çalışmalarının sürdüğünü, Antalya’yı Konya’ya, Ankara üzerinden Edirne’den Kars’a uzanan doğu-batı hızlı tren koridoruna Karaman-Adana üzerinden Gaziantep başta olmak üzere güney illerine de hızlı tren ağıyla bağlayacakları bilgisini verdi.

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya hızlı tren projesinin etüt çalışmalarının da 4 kesim halinde ayrı ayrı devam ettiğine değinen Erdoğan, Antalya Havalimanı’nın iç ve dış hatlar terminal binasını büyüterek yıllık 35 milyon yolcu kapasitesine ulaştırdıklarını anımsattı.

Antalya’ya ikinci bir havalimanı olarak Gazipaşa Havalimanı’nı kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, “Antalya’ya üçüncü bir havalimanı, Batı Antalya Havalimanını yapmak için çalışmalara başladık. Yetmiyor, mevcutlar yetmediği için üçüncüsü gerekli. Havalimanını inşallah 2022 yılına kadar tamamlayıp hizmete sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Antalya’nın 2003 yılında 10 milyon 371 bin olan Antalya Havalimanı yolcu trafiğinin 31 milyon 566 bine ulaştığını anımsatan Erdoğan, aynı şekilde yılda 1,5 milyon yolcu kapasitesine sahip Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın da 1 milyon 215 bin yolcu trafiğini yakaladığını söyledi.

Antalya’nın aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu ve bunun için de baraj ve göletlerin şehir için son derece önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, son 16 yılda Antalya’ya 19 baraj ve 3 gölet inşa ettiklerini, ayrıca 10 baraj ve iki göletin yapımının sürdüğünün altını çizdi.

İçme suyu projesi

Son 16 yılda inşa ettikleri sulama tesisleriyle Antalya’da 472 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, yapımı süren sulama tesisleriyle birlikte 199 bin dekar zirai arazinin daha sulamaya açılacağını vurgulayan Erdoğan, Antalya’nın 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılamak için dev borularla isale hattı inşa ettiklerini, Karacaören 2 Barajından aldıkları suyu arıtma tesisinden geçirerek şehire vereceklerini ifade etti.

Böylece Antalya’nın içme suyu gibi bir probleminin asla olmayacağını belirten Erdoğan, Alanya’nın da içme suyu sıkıntısını da tamamladıkları arıtma tesisi ve isale hattıyla çözdüklerini söyledi.

Antalyalı çiftçilere toplamda 1,1 katrilyon liralık tarımsal destek verdiklerini, 196 bin Antalyalı işverene toplam 4 katrilyon liralık teşvik sağladıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Görüldüğü gibi Antalya’nın kıymetini sadece sözle ifade etmekle kalmıyor, yatırımlarımızla da teslim ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bir yandan bakanlıklarımız vasıtasıyla biz diğer yandan büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle sizler inşallah Antalya’yı büyütmeye, yükseltmeye devam edeceğiz.”

Erdoğan, “Suları akmayan bir İstanbul ve tankerler sular getiriyordu, o tankerlerle sular dağıtılıyordu. Yalova’dan tanker geliyor, Kuruçeşme’ye su getiriyordu. Bunları yaşadık. Fakat biz Istranca Dağları’nı delerek, 180 kilometreden İstanbul’a su getirdik. Şu anda İstanbul’un su sorunu yok. Böyle bir durum söz konusu değil. Bir de alternatiflerini hazırladık, boğazın altından Anadolu’dan Avrupa’ya su. Aynı şekilde alternatif Avrupa’dan Asya’ya, Anadolu’ya da yine su. Herhangi birisinde bir sıkıntı olursa bunu gidermek için bu alternatifleri yaptık. İş bilenin kılıç kuşananındır.” değerlendirmesinde bulundu.

“HER İLDEN VE İLÇEDEN OY ALABİLEN TEK PARTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 Kasım’ında milletin verdiği emaneti maziden atiye kurdukları köprüyle sadece korumakla kalmadıklarını, ileriye götürdüklerini belirtti.

Türkiye’yi 16 yılda 3,5 kat büyütürken, en kuzeyinden en güneyine, en doğusundan en batısına vatan topraklarının her karışının faydalanabilmesini sağladıklarına değinen Erdoğan, 81 vilayet ve 81 milyon vatandaşa hep aynı mesafede bulunduklarını hep aynı hizmetleri götürdüklerini ve aynı aşkla sevdiklerini ifade etti.

Erdoğan, “Doğu demedik, batılı demedik, kuzeyli demedik, güneyli demedik, hepsini bir ve beraber kucakladık. Hamdolsun milletimiz de bize aynı anlayışla baktı. Öyle baktı ki işte 16 yıldır bizi hep iktidarda tuttu. Türkiye’de her ilden, her ilçeden, her toplumsal kesimden oy alabilen tek parti AK Parti’dir.” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletimize olan sevgimizle gerektiğinde ölümün üzerine dahi yürümekten geri durmadık. Vesayet güçlerinden terör örgütlerine ve darbecilere kadar bu ülkenin, bu milletin hakkına, hukukuna, istiklaline, istikbaline saldıran kim varsa hepsinin de karşısına dikildik. Eksikliklerimiz, kusurlarımız, hatalarımız belki yanlışlarımız elbette olmuştur. Ama sizler de çok iyi biliyorsunuz ki, milletimize olan muhabbetimiz de, ülkemize olan sevgimizde biz samimiyiz. Niyet hayrolunca, akıbet de hayra tebdil oluyor. Biz milletimizle gönül gönüle verince, Rabbim eksiklikleri tamama erdiriyor. Yanlışları düze çıkartıyor.

Ülke olarak şöyle 16 yılda yaşadıklarımızı gözümüzün önüne getirdiğimizde bu gerçeğin sayısız örneğiyle karşılaşıyoruz. Son 5-6 yılda ülkemizin önünü kesmek, milletimizin ayağına pranga vurmak için oynanan oyunlara karşı verdiğimiz mücadele gerçekten tarihi öneme sahiptir. Bugün de sınırlarımız içinde ve dışında aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. Büyük bir üzüntüyle ifade ediyorum ki ülkemizin bu mücadelesinin önündeki en büyük engel çarpık ve kifayetsiz muhalefet anlayışıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?