" /> Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Macaristan’la iş birliğini önemsiyoruz” – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Macaristan’la iş birliğini önemsiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Macaristan’la iş birliğini önemsiyoruz”

(CUHA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Gül Baba Türbesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Sadece kültürel alanda değil ekonomiden ticarete, yatırımlardan bölgesel meselelere kadar Türk-Macar dostluğunu perçinleyen adımları atmayı sürdüreceğiz. Bilhassa bölgesel barış ve istikrara yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde bu iş birliğinin çok daha büyük önem kazandığına inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret için bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, restorasyonu TİKA’nın desteğiyle tamamlanan, Gül Baba Türbesi’nin açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

“MACARİSTAN’DA İKİ ÜLKENİN ORTAK TARİHİNİ TEMSİL EDEN PEK ÇOK ESER BULUNUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “İnanıyorum ki bu mübarek mekân gelecek kuşaklar tarafından da büyük bir ihtimamla korunacak ve Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmaya devam edecektir. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın büyük katkılarıyla gerçekleştirilen bu son restorasyon, türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırdı. Türbe külliyesi, bahçe düzenlemeleri ve iç mekânları ile çok farklı ve göz alıcı bir görünüme kavuştu. Gelenek ile moderni başarıyla sentezleyen bu projenin Tuna’nın güzelliğine güzellik, Budapeşte’nin ihtişamına da ihtişam kattığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Macaristan’da iki ülkenin kadim dostluğunu, dayanışmasını ve ortak tarihini temsil eden pek çok eser bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Budapeşte’deki eserlere ilaveten Zigetvar, Pecs, Eger ve Siklos gibi kentlerde de Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihî yapı olduğunu hatırlattı. Macaristan’ın bunları korumakla sadece tarihine değil, insanlığın ortak kültürel mirasına da sahip çıktığını ve başka birçok ülkeye de örnek olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak bu çabalarında Macaristan’a bugüne kadar güçlü bir destek sağladık, sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece kültürel alanda değil ekonomiden ticarete, yatırımlardan bölgesel meselelere kadar Türk-Macar dostluğunu perçinleyen adımları atmayı sürdüreceğiz. Bilhassa bölgesel barış ve istikrara yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde bu iş birliğinin çok daha büyük önem kazandığına inanıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?