" /> Cumhuriyet Üniversitesinden Patent Başvurusu – MNT Haber Ajansı – Gerçek Haberin Yeni Adresi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cumhuriyet Üniversitesinden Patent Başvurusu

Cumhuriyet Üniversitesinden Patent Başvurusu

Sivas (CUHA)- Bilimsel araştırmaların ürüne dönüşmesi için gerekli olan patent alma işlemlerini takip etmek üzere Cumhuriyet Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde kurulan Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Birimince Sivas Cumhuriyet Üniversitesi birçok biriminde bilgilendirme toplantıları yapıtı. Yapılan bu bilgilendirme toplantılarının sonucunda Üniversitelerin en önemli işlevlerinden biri olan bilimsel çalışmaların, ürüne dönüşme aşaması olan patent alınması için Cumhuriyet Üniversitesi bir başvuru daha yaptı.

Cumhuriyet Üniversitesi adına Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Karagözoğlu, Öğretim Görevlisi Burcu Kübra Süha, Üniversite Hastane Hemşiresi Zuhal Gülsoy, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü elemanı Tuba Karabey tarafından tasarlanan “Tek Kullanımlık Kateter Sabitleyici Bone” çalışmasıyla Fikri Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında “Patent” başvuru ve ticarileştirme protokolü imzalandı.

Rektörlük makamında düzenlenen protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Serdar Mercan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerife Karagözoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Burcu Kübra Süha, Üniversite Hastane Hemşire Zuhal Gülsoy, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Tuba Karabey katıldı.

Yapılan bilimsel çalışmaların ürüne dönüşmesinin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Son günlerde ülkemizin ana gündem maddelerinden ve bazı dış güçlerin saldırıları sonucu oluşan dövizdeki artış ve bunun ülke ekonomisine etkisi gösterdi ki yerli üretime ağırlık vermeliyiz. Güçlü bir ülke olmamız için üniversitelere düşen en önemli görev bilimsel araştırmalar yapmak ve bunların ürüne dönüşmesini sağlamaktır. Biz göreve geldiğimiz günden bu yana Üniversitemizde bilimsel çalışmaların yapılması ve Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliğinin sağlanması konusunda hep destek olduk. Bu gün de hem hocalarımız hem çalışanlarımız tarafından üretilen bir bilimsel çalışmanın ürüne dönüşmesi için yapılan patent başvurusu oldu. Ben güzel çalışma sebebiyle değerli akademisyenlerimizi ve patent alma konusunda gerekli çalışmaları yapan Cumhuriyet Teknokent Müdürümüzü kutluyorum. Bundan sonra da inşallah bu ve buna benzer çalışmalar artarak devem eder. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?