• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Devlet Tiyatroları Bursa’da Balkanları Ağırlayacak

Devlet Tiyatroları Bursa’da Balkanları Ağırlayacak

Ankara (CUHA) – Devlet Tiyatroları (DT) tarafından düzenlenen “Bursa, Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali”, 8 Mart Cuma günü perdelerini açacak.

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen festival, 8-26 Mart tarihleri arasında Balkanların önemli tiyatro gruplarını ve Devlet Tiyatrosu yapımlarını Bursalı tiyatroseverlerle buluşturacak. Festival, 26 Mart Salı gününe kadar devam edecek.

Romanya’dan Lightwave Tiyatrosunun ‘Yansıma’ oyunu ile Ahmet Vefik Paşa Sahnesinde saat 20.00’de açılışının yapılacağı festival, Karadağ’dan ilk kez bir tiyatro grubunu ağırlamanın da heyecanını yaşayacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt festivalle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Festivalin önümüzdeki yıllarda, bin yıllar öncesindeki tiyatro yapılarında yankılanan seslerle, ezgilerle birleşeceğini bilmek, festivalin başlangıcından bu yana heyecanımızı artırıyor” dedi. Kurt, Bursa’nın tarihsel dokusundan ve coğrafi özelliklerinden de bahsederek şöyle konuştu:

“Yalnızca Marmara’nın yeşil incisi değil; kent kültürü yaşayan, tarihsel arka planıyla bütünleşen bir şehirdir Bursa. Osmanlı’dan günümüze uzanan medeniyetin simgesidir. Hem Anadolulu olmanın hem de Balkanlara kadar giden o özel köprüyü içinde barındırmanın coşkusunu taşır. Aynı zamanda tiyatro sanatının bin yıllık mirası yine onda saklıdır. Sophokles’lerden, Euripides’lerden, Ahmet Vefik Paşa’ya kadar… Her birinin insanın erdemini yansılayan öyküleri tiyatro binalarından sokaklara taşar.”

13 FARKLI OYUN TİYATROSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULACAK

Devlet Tiyatrolarından 4 oyunun sahneleneceği festivalde 9’u yabancı olmak üzere toplam 13 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

İstanbul, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan ve Kosova tiyatroları da Bursa’ya gelecek.

Balkan ülkelerinde tiyatro sanatına büyük katkılar sağlamış tiyatro topluluklarının öncelikli olarak yer aldığı festivalde Hayali Ufuk Durmaz da her akşam 19.45’te fuayede “Hacivat-Karagöz” gösterisi yapacak.

Bursa’nın ekonomik gelişimine koşut olarak tiyatro sanatının canlandırılması ile çağdaş tiyatronun bölge insanına sergilenmesini sağlayacak olan festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?